Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Subosobowości - role jakie przyszło nam grać

Autor Anna Rataj, 18.10.2014

 


 
 
 
 
 
 
                          Subosobowości - role jakie przyszło nam grać. 
 
 
Nasze ego nie jest monolitem - oznacza to, że zamieszkują w Nas różne części, fragmenty, postacie. Część z nich sobie uświadamiamy. Jestem inna w pracy, inna w relacjach z przyjaciółmi. Zależnie od sytuacji zmienia się mój nastrój i zachowanie, podejmuje inne decyzje. Pewne części nas, pojawiają się nagle, co jakiś czas. Na co dzień pozostają uśpione/nieuświadomione. Bywają sytuacje, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki spychają mnie, z powrotem do roli dziecka, lub co gorsza do roli ofiary. 
Przykład: Ja osoba pewna siebie i swoich kompetencji zawodowych, przedstawiam ważny projekt i nagle pod wpływem podobieństwa sytuacji - jak w machinie czasu cofam się do szkoły podstawowej. Stoję przed tablicą, w swoich za dużych ubraniach, zniszczonych butach. Czerwienie się, nic nie umiem, słyszę śmiech moich kolegów i koleżanek z klasy. I głos nauczycielki mówiący - jak zwykle jesteś nieprzygotowana. Mrugam powiekami, obraz znika - jednak poczucie niewiedzy i zalęknienie już nie. Towarzyszą mi do końca prezentacji. Czuję jak głos mi się łamie, mylę fakty. Wreszcie z ulgą kończę i znikam w swoim biurze. Zastanawiam się, co się właściwie stało? Gdzie podziała się, ta wykształcona pewna siebie i swoich umiejętności osoba? Dlaczego pojawiło się dziecko, o którym już nie pamiętam? Zrobiłam wszystko, by wyjść z tego miejsca. Wykształcenie, dobre ubrania. Zrobiłam wszystko, by nikt już nie spotkał, tej małej zalęknionej dziewczynki i nagle ona pojawia się na zebraniu???? 
Oto przykład, kiedy dwie postacie naraz funkcjonują. A jest ich więcej. Cześć z nich świadomie się ujawnia, na co dzień. Pewna część, jak w przykładzie powyżej, uruchamia tylko specyficzna sytuacja, nawiązująca do przeszłości, bądź wiążąca się z naszymi przekonaniami, czy celami. Cześć przyjmuje pozycję skrytą - działa za naszymi plecami. Efekt jest taki, że staramy się np. o bycie w relacji - spotykamy się z ludźmi, umawiamy na randki. Jednak wciąż nie udaje nam się nikogo na dłużej zainteresować. Nie ma logicznych powodów, by tak się działo. Jeśli jednak spojrzymy na pole tej osoby zobaczymy, że poza nią na randki chodzi jeszcze kilka postaci. Partner teoretycznie patrzy na nią, ale często dialog toczy z nimi wszystkimi. Czasami tak wiele jest pomiędzy nimi tych "buforów", że nie widać za nich owej 
kobiety. Czasem jest to postać, która pilnuje, by relacja nie mogła się zrealizować. Oczywiście nie złośliwie - każda postać ma dobre zamiary, robi swoje w intencji ochrony nas, pomocy w skupieniu na ważnych celach. Intencje każdej z postaci, są bardzo osobiste, poznajemy je w trakcie pracy własnej. Inne postacie to np. dziecko, które zamiast kobiety próbuję tworzyć relacje. 
Postacie - sub- osobowości, budują się z fragmentów naszych wspomnień, przekonań, doświadczeń, emocji połączonych z myślą ( w sytuacji, kiedy powstaje silna emocja, zostaje w głowie obraz z tym związany oraz myśl, jaka to komentuje). Tak zbudowana postać ma swoje własne intencje związane z momentem, kiedy zaistniała - nigdy więcej nie wystąpię, jestem zbyt słaba itd. Zaczyna to krążyć niczym przysięga - której dotrzymujemy sami, o tym nie wiedząc. Inny przykład - za niemocą wchodzenia w bliskie relacje, może stać strażnik, którego zadaniem jest uchronienie nas, przed zranieniem, odkryciem słabej miękkiej strony. 
Czasem jakaś często powtarzająca się emocja, bez odniesienia do aktualnej sytuacji - może być zapowiedzią ujawniającej się postaci. Np. żal, gniew, smutek. Może ona siać spustoszenie w systemie wartości, bądź życiu, dopóki nie sprawdzimy, co za nią stoi i co próbuje nam przekazać. Kto wie, może jest naszym jednym źródłem do skomunikowania się z wewnętrznym dzieckiem, które dawno już znikło z pola naszej świadomości. 
Wiele z naszych wewnętrznych postaci kształtuje się pod wpływem rodziny. Na przykład wewnętrzny ojciec, matka, dziecko. Wewnętrzny krytyk może być też częścią. Istotnym jest zrozumienie, że postacie wewnętrzne - archetyp ojca, matki itd., ma inne cechy i jest odrębny od rodziców, jakich posiadamy w systemie rodziny. Ale w znacznej mierze rzutujemy na nie obraz i stosunek do swoich rodziców, a to może wpływać na to, że nie kontaktujemy się z tą postacią wewnętrzną i nie korzystamy w pełni z jej potencjału lub wręcz odrzucamy go. 
Dla przykładu kilka cech podstawowych postaci:
-Matka - wyrozumiałość dla siebie, stanie po swojej stronie, świadomość tego, co dla nas korzystne a co szkodliwe, rozróżnianie pomiędzy zachcianką, a głęboką potrzebą, dbanie o siebie, dobry kontakt z materią, umiejętność jej zmieniania, gromadzenia i korzystania z zasobów. Poczucie bezpieczeństwa. Bycie częścią całości np. grupy. 
- Ojciec - wewnętrzny autorytet, poczucie własnej wartości, siła, wiedza, zaufanie do swoich umiejętności, Idee, zdolność uczenia się i przetwarzania idei. Zaufanie do czegoś większego od nas, co o nas dba, prowadzi, ochrania. Działanie w świecie. 
- Wewnętrzne dziecko - Radość, chęć działania, świeżość spojrzenia, spontaniczność, entuzjazm, kreatywność, radość życia i widzenia jego magii, zadowolenie, odczuwanie przyjemności. Bycie w ciele, w tu i teraz. 
Praca z subosobowościami uczy świadomego rozpoznawania kolejnych głosów w sobie, mierzenia się z kolejnymi rolami, jakie w sobie nosimy. Znika poczucie rozdarcia. Osiągasz równowagę.
Role/ postacie te, to części naszego mitu życiowego (odtwarzane scenariusze). Jak już powyżej wspomniałam wiele z nich czerpiemy z postaci rodziców - tworzą one postać wewnętrznej matki, ojca. Blokując jednocześnie możliwość skorzystania, z wewnętrznych archetypów rodziców, których zalążki masz w sobie. Odczarowanie tych aspektów, otwiera drogę do pełnego czerpania, z wielości wzorców zachowań, nie ograniczając nas do tych, jakie reprezentują nasi rodzice. Archetypowe postacie odnoszą się do wielu aspektów naszego życia. 
 
Anna Rataj
http://kobietawrozwoju.blogspot.com/
 
 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Narzędzie bogów i władca Bali

Żywy, groźny, święty - tak w największym skrócie można opisać Wulkan Gunung Agung, najwyższy szczyt Bali. Jego wysokość sięga do 3142 m n.p.m. Swoim wielkim trzonem góruje on nad wyspą przypominając mieszkańcom o potędze bogów. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »