Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Filozofia i religia

23 września Święto Plonów - święto żniw - celtyckie święto Mabon

Autor Krystyna Kwiecinski, 21.09.2014


     
23 września Święto Plonów - święto żniw - celtyckie święto Mabon


23 września jest celtyckim świętem zwanym Mabon. Ten dzień jest jednocześnie początkiem jesieni, kończy okres lata i letniego ciepła. Dzień ten różni się od wszystkich innych w roku tym, że długość dnia jest taka sama jak długość nocy. Jest to czas przygotowania przyrody do zimy. Święto to obchodzono od wieków, a posiada ono różne nazwy. Dawnej było to Święto Żniw lub Święto Plonów. Nazywano go, też Świętem Wody, Świętem Winobrania, czy Dożynkami. Celtowie w tym czasie obchodzili swoje święto Mabon. 

Święto Mabon obchodzone jest w nocy z 22 na 23 września, gdy rok powoli zaczyna chylić się ku końcowi. Nasi przodkowie uważali, że czas równowagi między dniem a nocą czyli między Światłem a Ciemnością, to najlepszy moment, by dziękować za wszystko, co przyniosły dotychczasowe miesiące tego roku.

Mabon jest pozostałością po starożytnych świętach żniw, które były obchodzone niemal na całym świecie. Z pól zbierano ostatnie zbiory, sady były czerwone od różnych gatunków owoców, przygotowywano się by zrobić zapasy na nadchodzącą zimę. Niestety od tego święta dni są krótsze, a świat z dnia na dzień zmierza do zimy.

Wierzono, że w od Mabon, przyroda umiera, przygotowując się do zimy. Kapłani celtyccy wierzyli, że tego dnia Bogini schodzi do podziemi, by poczekać na powrót życiodajnej wiosny.

Mabon był bogiem łowów i muzyki. W walijskich opowieściach i legendach przetrwał on przez wieki. Wraz z upływającym czasem od nazwy tego Boga, zaczęto nazywać święto zbiorów, czyli czas oddawania czci Słońcu, składaniu ofiary z plonów i prośby o jak najbardziej pomyślne przetrwanie nadchodzącej zimy.  

Symbolem święta jest snop zboża, w niektórych rejonach europy, przebierano ten snop w męskie ubranie i palono podczas obrzędów. Do podstawowych posiłków podczas świętowania Mabon jedzono zboża, owoce, warzywa, chleb z mąki kukurydzianej, fasolę i inne produkty mijającego lata.

Podstawowymi kolorami tego święta są kolory jesieni, np. czerwony, pomarańczowy, brunatny, brązowy, złoty. Na stołach pojawiały się dekoracje w tych kolorach, jak i orzechy i jabłka. Wszystko symbolizuje obfitość i wiarę w przeniesienie dostatku na czas zaczynającej się jesieni i przybliżającej się zimy.

Święto Mabon, to dobry czas na refleksje nad tym co nas w tym roku spotkało, co chcemy osiągnąć i co osiągnęliśmy, co jest dla nas negatywne i z czym chcemy się rozstać. Mabon to okres, w którym powinniśmy cieszyć  się z naszych osobistych sukcesów czyli "plonów".

Magiczne święto zwiastujące początek jesieni, to także okazja, by podziękować silom Natury za wszystkie dary od losu otrzymane w tym roku, jak i poprosić o pomyślność na pozostałą część roku. 

Noc z 22 na 23 września jest również idealnym czasem na rytuały miłosne i zaklęcia przyciągające dobrobyt, szczęście i bogactwo.


Krystyna Kwiecinski
www.magiauzdrawiania.pl 
 
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca artykuł

Naturalna Pani Domu. Sprzątaj ekologicznie tanio bez wysiłku.

Sprzątanie to czynność, którą niewiele osób lubi. Autorka przekonuje jednak, że nie musi tak być. Prawdopodobnie słyszałeś o zaletach popularnych produktów, takich jak soda oczyszczona, sól czy ocet, używanych do usuwania plam i czyszczenia. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na listopad 2017

Jowisz w Skorpionie, czyli seria skandali seksualnych, półkrzyż Urana, Plutona i Marsa, samospalenie Piotra Szczęsnego z Niepołomic - zapraszam do lektury prognozy na listopad 2017 Piotra Gibaszewskiego
więcej »