Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Filozofia i religia

23 września Święto Plonów - święto żniw - celtyckie święto Mabon

Autor Krystyna Kwiecinski, 21.09.2014


     
23 września Święto Plonów - święto żniw - celtyckie święto Mabon


23 września jest celtyckim świętem zwanym Mabon. Ten dzień jest jednocześnie początkiem jesieni, kończy okres lata i letniego ciepła. Dzień ten różni się od wszystkich innych w roku tym, że długość dnia jest taka sama jak długość nocy. Jest to czas przygotowania przyrody do zimy. Święto to obchodzono od wieków, a posiada ono różne nazwy. Dawnej było to Święto Żniw lub Święto Plonów. Nazywano go, też Świętem Wody, Świętem Winobrania, czy Dożynkami. Celtowie w tym czasie obchodzili swoje święto Mabon. 

Święto Mabon obchodzone jest w nocy z 22 na 23 września, gdy rok powoli zaczyna chylić się ku końcowi. Nasi przodkowie uważali, że czas równowagi między dniem a nocą czyli między Światłem a Ciemnością, to najlepszy moment, by dziękować za wszystko, co przyniosły dotychczasowe miesiące tego roku.

Mabon jest pozostałością po starożytnych świętach żniw, które były obchodzone niemal na całym świecie. Z pól zbierano ostatnie zbiory, sady były czerwone od różnych gatunków owoców, przygotowywano się by zrobić zapasy na nadchodzącą zimę. Niestety od tego święta dni są krótsze, a świat z dnia na dzień zmierza do zimy.

Wierzono, że w od Mabon, przyroda umiera, przygotowując się do zimy. Kapłani celtyccy wierzyli, że tego dnia Bogini schodzi do podziemi, by poczekać na powrót życiodajnej wiosny.

Mabon był bogiem łowów i muzyki. W walijskich opowieściach i legendach przetrwał on przez wieki. Wraz z upływającym czasem od nazwy tego Boga, zaczęto nazywać święto zbiorów, czyli czas oddawania czci Słońcu, składaniu ofiary z plonów i prośby o jak najbardziej pomyślne przetrwanie nadchodzącej zimy.  

Symbolem święta jest snop zboża, w niektórych rejonach europy, przebierano ten snop w męskie ubranie i palono podczas obrzędów. Do podstawowych posiłków podczas świętowania Mabon jedzono zboża, owoce, warzywa, chleb z mąki kukurydzianej, fasolę i inne produkty mijającego lata.

Podstawowymi kolorami tego święta są kolory jesieni, np. czerwony, pomarańczowy, brunatny, brązowy, złoty. Na stołach pojawiały się dekoracje w tych kolorach, jak i orzechy i jabłka. Wszystko symbolizuje obfitość i wiarę w przeniesienie dostatku na czas zaczynającej się jesieni i przybliżającej się zimy.

Święto Mabon, to dobry czas na refleksje nad tym co nas w tym roku spotkało, co chcemy osiągnąć i co osiągnęliśmy, co jest dla nas negatywne i z czym chcemy się rozstać. Mabon to okres, w którym powinniśmy cieszyć  się z naszych osobistych sukcesów czyli "plonów".

Magiczne święto zwiastujące początek jesieni, to także okazja, by podziękować silom Natury za wszystkie dary od losu otrzymane w tym roku, jak i poprosić o pomyślność na pozostałą część roku. 

Noc z 22 na 23 września jest również idealnym czasem na rytuały miłosne i zaklęcia przyciągające dobrobyt, szczęście i bogactwo.


Krystyna Kwiecinski
www.magiauzdrawiania.pl 
 
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Vademecum numerologii. Znaczenie liczb w Twoim życiu

Liczby towarzyszą nam przez całe życie. Każda rzecz czy litera ma przyporządkowaną swoją liczbę. Ten kompletny przewodnik wprowadzi Cię w świat, gdzie poznasz ich ukryte znaczenie i symbolikę. Dzięki nim w logiczny sposób wyjaśnisz charakter, talenty, zdolności czy predyspozycje każdego człowieka. W tej książce znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o numerologii. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »