Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka Podróże

Fotorelacja z Katmandu

Autor Paweł Roehrych, 14.05.2012

Wraz z nadejściem ciepła zaczynamy marzyć o podróżach w dalekie kraje. Pashupatinath to główna świątynia hinduistyczna w Katmandu. Poświęcona jest kultowi boga Śiwy, jednego z trzech głównych bóstw w hinduistycznej trimutri (Brahma-Wisznu-Śiwa). Zobacz fotorelację.


Legenda głosi, że Śiwa znudzony pomieszkiwaniem wswej rezydencji na świętej górze Kailash, zaszył się właśnie nad brzegami rzeki Bagmati w dolinie Katmandu. Jako Pashupati – Pan wszystkich zwierząt przybrał postać majestatycznego jelenia. Pomimo nalegań pozostałych bogów, Śiwa był niechętny do powrotu.  W końcu rozzłoszczony Wisznu, siłą zawlókł Śiwę z powrotem na Mt. Kailash. Dla upamiętnienia tego faktu z pogruchotanego poroża pozatykał lingi i ustanowił świątynię.

Obecność ling można też  tłumaczyć innym mitem, według którego, to właśnie pod postacią lingi Śiwa objawił się bogom Brahmie i Wisznu.
Falliczny kształt lingi osadzony jest w podstawie yoni, symbolizującej żeńską płodność. Pary małżeńskie, prosząc Śiwę o liczne potomstwo, namaszczają lingę olejkami, mlekiem, dekorują kwieciem.

O przychylność bóstwa, mierzoną licznym potomstwem, wyznawcy Śiwy zabiegają też w innym rytuale. Na głównym dziedzińcu świątyni, dostępnym tylko dla wyznawców hinduizmu, znajduje się posąg świętego byka Nandy, na którym Śiwa przemierza świat. Dotknięcie posągu ma również zapewnić płodność parze.
Świątynia Pashupatinath to miejsce, gdzie pobożni Nepalczycy nie tylko proszą o potomstwo, ale także, dla wielu z ich, ostatni przystanek kończący życie w danym wcieleniu, jednym z etapów sansary.

Tak jak Hindusi powierzają prochy swych zmarłych Gangesowi - świętej rzece Gandze, tak mieszkańcy Katmandu podobne rytuały odprawiają nad brzegami Bagmati, która jest zresztą dopływem Gangesu.

Ciała zmarłych palone są na stosach ofiarnych ustawionych na nadbrzeżu, schodkowo schodzących ku rzece ghatach. Po spaleniu popioły spływają by połączyć się ze swiętymi wodami rzeki-bogini Gangi. Przedstawicielom wyższych kast przysługują „lepsze” miejsca dostępne z samego dziedzińca. Zmarli z kast niższych żegnani są nieco poniżej wzdłuż biegu rzeki już poza obrębem świątyni.
 

Widok ogólny na bramę od strony rzeki, wiodącą na dziedziniec główny.
 
Ghaty nad Bagmati. Te przeznaczone są dla wyższych kast. Tu m.in. odbywała się ceremonia pogrzebowa rodziny królewskiej wystrzelanej podczas spisku pałacowego w 2001 r.
Ghaty poniżej świątyni wzdłuż biegu rzeki. Tu palone są szczątki Nepalczyków niższych kast. Po odbytej ceremonii niedotykalni przeczesują dno rzeki w nadziei na wyłowienie cennych pozostałości po zmarłych np. biżuterii.
Sadhu – mędrzec-asceta. Za jałmużnę wznosi modły o powodzenie i przychylność bogów.
 
Wysmarowani popiołem i pomalowani w rytualne barwy asceci w oczekiwaniu na jałmużnę.
Jałmużna i dopełnienie rytuałów, w przekonaniu wyznawców hinduizmu, zapewnia wysłuchanie modlitw i spełnienie pragnień.
 
Ciąg sanktuariów symbolizujących lingę i joni, Śiwę i Parwati. Złożona tu ofiara ma zapewnić liczne i szczęśliwe potomstwo.
Byk Nanda na dziedzińcu widziany przez bramę główną

Mniszki świątynne. Podobnie jak Sadhu, modlą się za powodzenie i wysłuchanie próśb darczyńców.

 


 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Radiestezja w praktyce

Autorka znana m.in. z publikacji w miesięcznikach Nieznany Świat i Czwarty Wymiar opisuje arkana radiestezji opierając się przy tym na osobistych doświadczeniach. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na kwiecień 2020

Czy grozi nam kryzys epidemiczny, jak na południu Europy? Co ze światową i krajową gospodarką. Czy będą wybory prezydenckie w maju? Zapraszam do lektury prognozy astrologicznej na kwiecień.
więcej »