Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój Filozofia i religia

Czytać a wiedzieć

Autor Paweł Karwat, 11.05.2014

 

 

 

 

 
                                                         Czytać a wiedzieć


Jestem zwolennikiem podejścia platońskiego do filozofii: wiedza filozoficzna nie jest wiedzą teoretyczną. Nie da się jej spisać i opublikować. Wiedza filozoficzna to u Platona prawda-mądrość.
Prawda platońska jest tą samą prawdą, o jakiej mówią kahuni. Nie da się jej wyrazić w słowach a można jedynie poznać bezpośrednio, czyli uświadomić sobie (platońska metafora jaskini).
Wiedzieć w pełnym tego słowa znaczeniu według Platona (i wg mnie) znaczy być świadomym, doświadczać a nie zostać poinformowanym przez jakieś źródło książkowe, medialne itd. Wiedzieć to "zmagać się z Rzeczą".
Arystoteles, który był uczniem Platona posiadał całkowicie odmienne podejście (które potem z oczywistych powodów spodobało się katolickim scholarchom): książkowe. Pisał księgi filozoficzne i zaraził zachodnią kulturę, oczywiście tę część podatną, mało asertywną podejściem teoretycznym do wszelkiej wiedzy, w tym do mądrości.
Dla Platona wiedzieć to widzieć - dla Arystotelesa wiedzieć to myśleć.
Dzisiaj panuje podejście arystotelesowskie także w dziedzinie rozwoju duchowego, ezoterycznego, szamańskiego. Ludzie myślą i sądzą, że coś wiedzą. Naczytają się książek teozoficznych, antropozoficznych czy innych i wydaje im się, że stali się kompetentni w jakiejś dziedzinie, że są w niej znawcami.
Katolickim "ojcom", jak Albert Wielki czy Tomasz z Akwinu spodobała się teoretyczna natura filozofii Arystotelesa. "Pismo święte" też jest teoretyczne. Tak napisano, tak powiedziano. I dlatego jest to święta prawda.
Szamanów nie obchodzi co kto powiedział i co napisał. To nie ustanawia ani nie odkrywa żadnej prawdy. Prawda dostępna jest tylko poprzez IKE - świadomość, widzenie, bezpośrednie poznanie, doświadczenie.
Czym jest świat astralny? Niektórzy sięgną po literaturę ezoteryczną, teozoficzną i przywołają jakieś teorie. Czy tym jest świat astralny? Jeśli nie masz z nim kontaktu, nie wiesz nawet, że istnieje. Nie możesz tego wiedzieć. Wierzysz... ale wiara i wiedza to dwie różne rzeczy.
Huna zachęca, by nie zajmować się tym, czego sobie nie uświadamiasz. Jeśli więc nie doświadczasz żadnego świata astralnego ani "duchów" to po co się nad nimi zastanawiać? Skup się na doświadczeniu. Bądź świadomy. Tylko to jest prawdziwe dla ciebie, co znasz przez doświadczenie, w związku z doświadczeniem, w oparciu o nie, nie zaś o książki i wybujałą fantazję.
Miejsce książek jest na półce, nie w twojej głowie. W głowie masz mózg i aparaturę zmysłową. Używaj tego. Bądź naturalny w swoim poznaniu. To właśnie znaczy IKE - to twoja naturalna świadomość, naturalny sposób poznawania, jaki cechuje nawet i zwierzęta.
Zwierzęta mają go często więcej, niż niektórzy ludzie, którzy pochłonęli tak wiele ksiąg, na co zmarnowali jedynie pół lub więcej życia.
Pamiętaj, że czytając oddajesz życie-czas. Czy warto? Jeśli naprawdę chcesz coś wiedzieć o sobie i świecie nie warto.
W jednej z opowieści zen stary opat-mistrz miał odchodzić na emeryturę. Na zebraniu wszyscy sądzili, że jego następcą będzie stary, oczytany mnich. Mistrz jednak zaprzeczył, i powiedział, że ten mnich za dużo czyta by móc cokolwiek wiedzieć o zen. Innymi słowy nie miał czasu na to, by poznawać prawdę. Siedział w książkach i napełniał umysł myślami, zamiast napełniać świadomość, czyli IKE rzeczami.
Dzisiaj panuje stereotyp człowieka oczytanego - ludzie oczytani mają być mądrzejsi niż nieoczytani. Czytasz zatem, bo boisz się dyskryminacji, albo nie chcesz być uważany za "tępaka". Czy to jest właściwy powód dla robienia czegokolwiek? Nie sądzę. Widać tu czysty egoizm. Nie kierujesz się troską o wiedzę i prawdę, ale o swoje ego, by inni (i ty sam - któremu do głowy wbito idiotyczne ideały) nie patrzyli na ciebie jako na gorszego.
Ludzie naprawdę zainteresowani wiedzą nie oddadzą większości wolnego czasu lub w ogóle większości swojego życia czytaniu tego, co napisali inni ludzie. Przede wszystkim skupią się na własnym doświadczeniu. Lektura będzie czymś służącym jego rozwijaniu, nie zaś jego zastępowaniu.
Stanie się ewentualnym narzędziem, gdy będzie potrzebna. Ale tylko wtedy. Nie stanie się dla nich źródłem wiedzy o rzeczywistości, jakim jest dzisiaj dla wielu.
To, że jesteś oczytany może świadczyć nawet przeciw tobie - nie masz czasu wiedzieć. Poza tym często masz już popsute oczy. Ślepniesz, przyjacielu. Ta książkowa wiedza cię oślepiła. Czy warto było?
I czy dzięki niej naprawdę znalazłeś odpowiedź na pytania: Kim jestem? Skąd przychodzę? Dokąd zmierzam?

Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge'a Kahili Kinga na odległość, kursy i warsztaty: http://www.muninszaman.blogspot.com
 
 
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Ezoter zacytowany przez Politykę

Tygodnik Polityka w artykule pt. Obsesja coachingu Polokołczing Joanny Drosio-Czaplińska cytuje tekst opublikowany na łamach portalu Ezoter pt. Wróżka czy coach? Pauliny Napory. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »