Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Psychologia i emocje

Walentynki to Święto Zakochanych

Autor Krystyna Kwiecinski, 09.02.2014

                                           Walentynki to Święto Zakochanych


Każdego roku, dnia 14 lutego, w dniu Świętego Walentego obchodzone jest Święto Zakochanych. W tym dniu, by uczcić to święto, zakochani obdarowują się "walentynkami". Do tych prezentów należą przede wszystkim walentynkowe wierszyki, wiersze lub wyznania miłosne, niekiedy laurki i inne słodkie prezenty.

Walentynki to święto wszystkich zakochanych, jest wiec wielką szansą dla tych, co są nieśmiali i obawiają się wyznać uczucie miłości swojej wybrance.

W Europie południowej i zachodniej, Walentynki obchodzone są w zasadzie od wczesnego średniowiecza, natomiast Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Polska zaczęła świętować dopiero w latach dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia.

Święto walentynkowe, prawdopodobnie, ma swój początek w zbieżnym terminowo zwyczaju, pochodzącym jeszcze z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Było to rzymskie święto zwane Luperkaliami, obchodzone właśnie 14 lutego ku czci Junony (rzymskiej Bogini Kobiet i małżeństwa). Zwyczaj ten polegał głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny.

Inne opowieści wskazują na Biskupa żyjącego w starożytnym Rzymie za czasów Klaudiusza II. Cesarz rzymski zakazał ślubów, bo uważał, ze dobry żołnierz jest tylko taki, który nie ma rodziny. Biskup zasłynął tym, że mimo zakazu Cesarza, udzielał potajemnie ślubów młodym parom. Niestety Cesarz się szybko zorientował i Biskup został osadzony w więzieniu. Tutaj Biskup zakochał się w córce strażnika i zanim został stracony napisał list do swojej ukochanej „od Twojego Walentego”. Do tej pory podpisywane są kartki walentynowe jego podpisem.

Dopiero w średniowieczu dzień św. Walentego stał się prawdziwym świętem zakochanych. Święto zakochanych najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji. Dziewczęta 14 lutego starały się odgadnąć, za kogo wyjdą za mąż.

Od XVI w. w dniu św. Walentego zaczęto dawać kobietom kwiaty, a zaczęło się to od zorganizowanego święta zakochanych przez królewnę francuską na dworze Króla Henryka IV. W tym dniu, otrzymała każda dziewczyna, przebywająca na dworze, bukiet kwiatów.
Od tego czasu, każdy narzeczony jest zobowiązany dnia 14 lutego wysłać swej ukochanej prezent Walentynowy w postaci czułego liścika, kwiatów lub czekoladek.

Pierwsza zachowana kartka walentynkowa, przechowywana w Muzeum Brytyjskim, pochodzi z_1415 roku. Karol, książę Orleanu wysłał ją do swojej żony, kiedy był uwięziony w londyńskim Tower.

Pierwsze drukowane kartki walentynkowe pochodzą z końca XVII wieku. Zawierały one wiersze i rymowane życzenia, ozdobione amorkami, ptaszkami i serduszkami. Na początku XIX wieku, amerykanka Esther Howland zapoczątkowała tradycje wysyłania gotowych kart walentynkowych i zaczęła je produkować, na masową skalę.

Pod koniec XX wieku modne stały się miłosne anonse w prasie, jak również pocztówki elektroniczne, wysyłane masowo w Internecie. Ostatnio przebojem stały się walentynkowe sms – y z życzeniami i obrazkami.

Do dziś, w Święto Zakochanych wysyłamy sobie kartki z wyznaniem miłosnym, obdarowujemy się kwiatami, czekoladkami lub innymi prezencikami. Niektórzy dzień zakochanych czczą romantyczną kolacją we dwoje, przy blasku świec. Walentynki to dobra okazja pójść razem do kina, teatru lub na koncert.

Walentynki to szczególny dzień dla wszystkich, dlatego warto jest na ten właśnie dzień przygotować coś wyjątkowego. Dzień zakochanych zbliża się wielkimi krokami, więc zacznij przygotowania już dziś……

Krystyna Kwiecinski

www.magiauzdrawiania.pl

www.hooponopono.com.pl

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Twoja prawdziwa tożsamość

Głównym celem tybetańskich praktyk znanych pod nazwą Bon jest osiągnięcie prawdziwego siebie. Można mówić o tym poznanie siebie, urzeczywistnienie siebie, samorealizacja. Jak praktycy metod Bonu zapatrują się na problem naszej tożsamości? Skąd bierze się w ogóle potrzeba odkrywania siebie? »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »