Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sylwetki

Żyj każdą chwilą życia bo ważne jest Tu i Teraz

Autor Natalia Toczek, 19.12.2013


  
                          Żyj każdą chwilą życia bo ważne jest Tu i Teraz.


Wywiad z Heleną Knapczyk-Trzmielewską, certyfikowanym psychoterapeutą Instytutu Psychologii Stosowanej, uczestnikiem wielu warsztatów terapeutycznych m.in. Wewnętrzne Dziecko, Trening Interpersonalny , Ustawienia Systemowe B. Hellingera. W spotkaniu z drugim człowiekiem traktuje go jako jedną złożoną z umysłu, ciała i duszy całość. To co ludzkie nie jest jej obce.

1. Jakie cechy powinien mieć psychoterapeuta?

Służyć swoim potencjałem człowieczym innym ludziom w granicach ich potrzeb to według mnie podstawowy cel terapeuty. Aby to uczynić winien być mocno zintegrowany wewnętrznie z tym, czym chce służyć innym i co jemu w duszy gra, co sam przeżył doświadczając.
Jeśli wybiera się na wędrówkę z drugim człowiekiem, który do niego wyciąga rękę o pomoc, który w swoim pogubieniu mu zaufał, wówczas winien zadbać o to by ta wędrówka była bezpieczna. Podążając za człowiekiem terapeuta szuka punktów widokowych, zwraca uważność na ciekawe krajobrazy, by wędrujący zobaczył więcej i inaczej niż dotychczas. Pomaga mu odzyskać równowagę gdy wędrujący się potknie. Gdy zmęczy się podróżą, poszuka z nim  i w nim siły. Pozwoli na słabość i smutek na radość i łzy. Nie będzie poganiał i oceniał. Doświadczenie terapeuty pozwoli zawrócić na zagubiony szlak nawet pod osłona nocy. Nie zostawi w pół drogi, tylko poczeka aż dojdą razem do miejsca w którym oboje będą gotowi się pożegnać i ruszyć dalej w samodzielną podróż, która będzie trwała przez resztę ich życia.                                                                   
Taka podróż wymaga od pomagającego dużo cierpliwości, empatii, odpowiedzialności, pokory, uważności, odwagi, szacunku ale jeśli on sam tę drogę przebył nie raz, to cechy te nie wymagają wysiłku. Są naturalnym efektem  jego wielu wędrówek. Tętnią w jego krwi i pulsują  w jego sercu, czym on chętnie się dzieli i służy innym.

2. Jaki jest główny cel Pani pracy - wsparcie, pomoc?

Pomaganie jest wielką sztuką godzenia się, bez lęku i bez oceniania, na świat taki jaki jest. Uczę się tej sztuki odkąd siebie pamiętam poprzez przeżywanie własnego życia i przyglądanie się losom innych. Ta obserwacja prowadzi  mnie do źródła pochodzenia spokoju, równowagi, miłości do której gdzieś w głębi duszy wszyscy dążymy. Jasno widzę że bez względu  na kolor skóry, kraj pochodzenia i bez względu na czas w którym żyje człowiek, my wszyscy podlegamy tym  samym prawom, porządkom, odkąd świat światem aż po dziś dzień. Poruszamy się w obrębie naszych korzeni i wartości stamtąd przekazanych i tylko szanując je, traktując  z respektem możemy samym życiem się delektować - żyć jego pełnią i przekazywać je dalej i dalej, tym samym służąc życiu. Rozpoznając miejsce naszego pochodzenia, programy które dyrygowały naszymi wyborami, emocje będące wynikiem myśli i działanie które jest konsekwencją tych  poprzednich docieramy do wyniku. Do tego kim jesteśmy dziś- tu i teraz. Jeśli nam to nie odpowiada, nie daje zadowolenia, radości, możemy to zmienić. Uwalniając się od wszelkich obciążeń z przeszłości, poczucia winy, negatywnych wzorców myślowych osiągamy równowagę wewnętrzną, na której można opierać fundamenty życia.                              
Mogę dać innym tylko to co sama posiadam jeśli inni tego chcą i potrzebują, tak więc z pokorą i cierpliwością dzielę się swoim bogactwem i nim służę innym.

3. Jakie kierunki psychoterapii stosuje Pani podczas konsultacji?

W pracy indywidualnej z pacjentem staram się spojrzeć na niego jako na jedność ciała, duszy i umysłu i traktuję go jako spójną złożoność jego istnienia. Mam tu na myśli jego pochodzenie, dzieciństwo, warunki dorastania, predyspozycje psychiczne, osobowość, system wartości i problem z którym się boryka. Struktura osobowości każdego człowieka jest inna. Każdy z nas ma inne skłonności nabyte i odziedziczone. U każdego z nas inną rolę odgrywają czynniki psychiczne, toteż nie da się skuteczności leczenia powielić ani zobiektywizować. Każdy człowiek jest kimś niepowtarzalnym, wyjątkowym i dlatego nie można tą samą  terapią  osiągnąć tych samych efektów u różnych ludzi a zatem w zależności od jakości tematu nad którym pracujemy łączę różne podejścia stosowane w psychoterapii: systemowe według metody B. Hellingera, ukazujące porządki miłości bez oceniania, psychoanalityczne, psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne, gestalt oraz korzystam z wiedzy i doświadczenia z zakresu rozwoju duchowego.

4. W czym zazwyczaj tkwi problem u pacjentów?

Rodzina w której przychodzimy na świat, determinuje odziedziczenie przez nas nie tylko biologicznych genów, ale także systemu przekonań, systemu wartości i wzorów zachowania i wierzeń. Często nie rozumiejąc ich siły podążamy za wyimaginowanymi celami jakbyśmy byli oderwanymi od korzeni, bytami. Dopiero niepowodzenia w życiu osobistym, zdrowotnym, zawodowym czy społecznym powodują refleksję w której odkrywamy że jesteśmy tymi, od których przyszliśmy. By jednak uwolnić się od ich ujemnych wpływów, konsekwencji wcześniej należy je poznać, przyjąć z miłością, zgodzić się na nie, takie jakimi są. To z kolei wymaga pracy z uczuciami, emocjami na poziomie duszy czyli w sferze życia, do której jeszcze nie przywiązujemy należnej uwagi. Dopiero ten etap wprowadza nas na ścieżkę do samego siebie. Tylko w sobie możemy znaleźć odpowiedź na pytanie o sens i cel naszego istnienia.                                      
Myślę że nasze pogubienie indywidualne i masowe, wywodzi się z niskiej świadomości społecznej na temat istotności sfery psychicznej i duchowej w powodzeniu  życiowym. Biegając za przyziemnymi wartościami, brakuje nam czasu na rozwój w tym zakresie. Zatem nie znamy praw, porządków, którym  człowiek bezwiednie się podporządkowuje a których nieznajomość powoduje że gubimy się w życiu. Uczymy się przez długie lata reguł, zasad z obszarów z którymi nie stykamy się przez całe życie a tymczasem na  podstawowe zagadnienia z dnia powszedniego czyli np. relacji w rodzinie nie starcza czasu, miejsca i uwagi.

5. Organizuje Pani Warsztaty dla kobiet. Na czym one polegają?

Warsztaty dla kobiet polegają na wspólnym podzieleniu się tym co w nas- kobietach na co dzień żyje. Naszymi uczuciami, emocjami, pragnieniami, troskami, żalami ale też refleksjami, wnioskami na temat kobiecego. Tym co w nas żyje od pokoleń a przekazywane przez nasze mamy, babcie, prababcie. Przyglądamy się temu i próbujemy każda z nas na swój sposób, odnaleźć prawa, które rządzą kobiecym. A to relacją z partnerem, a to relacja z rodzicami, często relacja z dziećmi ale podstawowym tematem jest jednak relacja ze sama sobą. To ona jest podstawa  do jakości naszych związków międzyludzkich.                                     
Za pośrednictwem prostych ćwiczeń ukazywane nam są zasady, prawa ,którym podlegamy. Poznanie ich i uświadomienie sobie ich siły może, pomóc nam odnaleźć potencjały, odbudować wewnętrzny wizerunek kobiety, pełny szacunku i miłości do samej siebie. Dopiero wtedy kiedy nauczymy się kochać siebie same,  jesteśmy w stanie darzyć miłością i szacunkiem innych  a to z kolei czyni nasze życie szczęśliwym. Warsztaty dla kobiet temu wszystkiemu służą.

6. W jaki sposób idea rozwoju duchowego pomaga w psychoterapii?

Do niedawna nasza kultura traktowała duszę i ciało oddzielnie. W wyniku różnych badań okazało się że kondycja psychiczna człowieka ma bezpośredni wpływ na układ odpornościowy człowieka. Ciało jest zdrowe kiedy duszy nic nie dolega a zatem ciało i dusza są nierozerwalne. Widać to gołym okiem jeśli umiemy patrzeć. Patrząc na otoczenie jak na swoje odbicie możemy zauważyć nad czym sami powinniśmy pracować. Zawiść, nienawiść, mściwość, żądze pieniędzy czy władzy w prostej linii prowadzą do wielu chorób i niepowodzeń. Jest to zgodne z prawami natury: prawo przyczyny i skutku, winy i kary, dobra i zła, brania i dawania i tak dalej.                                                                                                          
Natura znaczy po łacinie też „urodzenie”(natus, czyli urodzony).Jeżeli człowiek nie żyje w zgodzie z prawami natury i burzy jej harmonię oraz odcina się od urodzenia, korzeni to ciało, dusza i umysł reagują chorobą.              
Łącząc potencjał duchowy ze świadomością egzystencjonalną dajemy możliwość naszemu życiu by utrzymało nasz organizm w zdrowiu, by było pełne wewnętrznego spokoju, radości i harmonii. Dlatego rozwój duchowy jest ważnym elementem w powodzeniu terapii.

7. Czym według Pani jest poczucie szczęścia?

Szczęściem jest samo życie i możliwość przeżywania go  w całej jego pełni. Oddychanie nim. Wszystkim co ono w danej chwili przynosi. A przynosi całą swoją obfitość. Smutek po to by poczuć radość, śmierć by cieszyć się cudem narodzin, lęk by doznać spokoju i tak dalej. Dotykanie szczęścia to przeżywanie wszystkiego co życie mi przynosi, tych przykrych i miłych zdarzeń, bo dzięki nim czuję że żyję. Takie podejście sprawia że cieszę się każdą chwilą życia, nawet tą przykrą bo ona mnie uczy jak rozpoznać przyjemną. Tak więc wszystko służy życiu i wszystko ma sens i nic nie dzieje się na próżno. Każdego poranka, na nowo dotykam szczęścia kiedy budzę się, otwieram oczy i widzę, wstaję z łóżka na własne nogi ,które noszą mnie cały dzień, słyszę jak witają mnie najbliżsi a potem cały świat- słońce, trawa, deszcz, kwiaty, mój pies i kot……Po prostu szczęściem jest oddychanie życiem. Takim jakie ono jest - zwyczajne w swojej niezwykłości. Wyjątkowym szczęściem jest dla mnie fakt że było mi dane przekazanie życia dalej, poprzez trójkę cudownych dzieci i dzięki temu obserwować taniec życia.


Do  czytelników:

Zapraszam na wędrówkę do samego siebie bo kiedy życie boli, człowiek szuka pomocnej dłoni wśród innych, gdzieś daleko od  siebie, tymczasem znajduje ją na końcu jego własnego ramienia – w sobie.

 

Zobacz: http://www.kuzyciu.pl/

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Ciało umysł dom

Dom to twoja oaza spokoju, bo gdy przekraczasz jego próg, zostawiasz za sobą trudy dnia codziennego, problemy związane z życiem zawodowym, znajomymi czy dalszą rodziną. Łączy cię z nim silna energetyczna więź. Kiedy dokonasz w nim świadomych, pozytywnych zmian, zmienisz swoje życie na lepsze. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »