Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Nauka i cierpienie

Autor Paweł Karwat, 11.11.2013
                                                      Nauka i rozrywka


Życie wymaga od nas ciągłej nauki. Uczymy się czegoś nowego o sobie i rzeczywistości. Jest nam to potrzebne do tego, by ostatecznie poznać i urzeczywistnić siebie oraz sens życia na tym świecie.
Z wielu powodów, jakie można podać w stosunku do potrzeby zdobywania wiedzy, jeden wydaje się niekwestionowany: to cierpienie. Skutkiem braku nauki, opanowywania istotnych życiowo umiejętności (nie chodzi nam tylko o wiedzę teoretyczną, czyli wiadomości, ale i o wiedzę praktyczną, czyli umiejętności) jest ból, choroba.

To wszystkich nas cechuje. Każdy w ten sposób działa. Każdy ma swoje cierpienie, z którym musi sobie radzić. Nikt nie jest wolny od niego w stu procentach. Dlatego każdy jest uczniem i potrzebuje nowych doświadczeń.
My jednak często na cierpienie reagujemy nie nauką, lecz czymś innym - rozrywką. Sądzimy, że rozrywka jest tym właściwym sposobem radzenia sobie z bólem. Nic bardziej błędnego. Rozrywka powinna być sposobem cieszenia się szczęściem i wolnością, a nie ucieczką. Gdy rozrywka staje się ucieczką, często w rozrywce pojawiają się zachowania patologiczne i cierpienie tak czy inaczej daje o sobie znać.
Rozrywka jest nam potrzebna do wyrażania szczęścia a nie do jego pozyskiwania. Odkrywanie i umacnianie szczęścia jest możliwe tylko dzięki nauce.
Jak to jednak funkcjonuje w naszym życiu? Uczymy się czegoś, gdy mamy na to ochotę, a na ogół ochotę mamy na rozrywkę. Słowo "ochota" nie podoba mi się w znaczeniu "chęć na coś". Albo czegoś chcesz, albo nie. To ty decydujesz, a nie jakaś ochota za ciebie. Jesteś w swoim chceniu czynny, nie bierny. Bierne chcenie to nie jest żadna wola, ale żądza, która napada cię z powodu ego.
Rozrywka jak zauważysz w telewizji, gdy jest niewłaściwie rozumiana i stosowana, przepełniona jest żądzą. Nagość, rozwiązły seks, szokowanie, gniew i inne tego typu rzeczy, obserwowane w rozrywce, wskazują w rzeczywistości na próby poszukiwania szczęścia poprzez rozrywkę. Takie filmy czy w ogóle takie produkcje, bazujące na żądzy, kultywujące ciało, seks, zabijanie itd. są tworzone przez ludzi nieszczęśliwych dla ludzi nieszczęśliwych.
Rozrywka właściwie pojmowana wiąże się ze sztuką, z tworzeniem, z samopoznawaniem i samorealizacją. To jest jej główny motyw, a nie jakieś niskie i ślepe popędy. Prawdziwa rozrywka służy świadomości, jest związana z drugą zasadą huny: rozluźnia, uwalnia od więzów, od stresów i oczyszcza wewnętrznie (katharsis).
Rozrywka jest jakby efektem nauki. To, czego się nauczyłeś, przekazujesz innym w rozrywkowy sposób, w sposób twórczy, artystyczny, niestresujący.
Ale jak można coś innym przekazać, kiedy niczego wartościowego się nie wie i nie umie? Jeżeli samemu nie odkryło się istotnych prawd siebie?
Nauka po pierwsze. Gdy się uczymy, uczmy się przez rozrywkę, w sposób twórczy, pasjonujący, niemechaniczny. Tak powinno uczyć się huny. Twórczo, nie jak robot, który powtarza techniki. To powinna być przygoda a nie przymus.
To samo odnosi się do wszystkich innych systemów. Nie odczuwasz nauki jako obowiązku do spełnienia, ale jako przygodę z rzeczywistością, z prawdą. Jak to kiedyś napisał nauczyciel buddyjski Thich Nhat Hanh: eksperymentowanie z prawdą. Życie powinno być eksperymentowaniem z prawdą. A naukowcy, którzy eksperymentują, przeżywają wspaniałą przygodę i jest to dla nich rozrywką, umieją odnaleźć w tym rozluźnienie i pasję.
Swoją drogą to, co nazywane jest powszechnie nauką i rozrywką to coś, co nie idzie ze sobą w parze. Nauka jest nudna, frustrująca, męcząca i ludzie się zniechęcają brakiem w niej radości. Dlatego tak bardzo cenieni są luźni wykładowcy, umiejący zrobić z wykładu przedstawienie.
Sztuka w starożytnej Grecji służyła przedstawieniom - przedstawiała prawdy filozoficzne i moralne. Dlatego dawała katharsis. Nauka i rozrywka w jednym to grecki, klasyczny teatr.
I ten klasyczny ideał świetnie sprawdza się w hunie, w szamanizmie, w ogóle na duchowej ścieżce. Powinna być ona związana z radością a nie posągową miną. To radość odkrywcy oraz wynalazcy, radość artysty ducha.
Szamanizm ma dużo więcej do zaoferowania w sferze ducha, ale i innych, subtelnych, niż inne źródła. Pozwala rozwinąć doświadczenie w sposób, jaki niemożliwy jest inną drogą. Ale nie powinieneś tego czuć jak obowiązku. Nie zmuszaj się do ćwiczeń. Z drugiej strony gdy widzisz ich potrzebę, nie zwlekaj, ale nieco przymuś swoje ciało i emocje. Tu wskazany jest złoty środek. Nie zmuszaj jednak siebie, ducha. Twórca nie zmusza się do tworzenia. W przymusie jest mnóstwo stresu a stres (nienaturalny) jest tym, od czego masz się uwolnić a nie tym, w co masz popaść ćwicząc szamanizm czy medytacje.
Ucz się wszystkiego, co jest ci potrzebne do życia. Huny, jogi, także ezoterycznych ich metod możesz się nauczyć. Możesz nauczyć się poruszać w ciele astralnym, uzdrawiać i stosować telepatię. Co może ci w tym przeszkodzić w opanowaniu tych podstawowych zdolności paranormalnych (gdy masz normalną karmę)? Dzisiaj jedną z największych przeszkód jest potocznie rozumiana rozrywka. To jest to, czego używamy do usuwania cierpienia i napięć i zapominania o problemach, ale bez związku z wiedzą, z nauką, z rozwijaniem doświadczenia. To alkohol, palenie papierosów, narkotyki, telewizja, Internet, innego typu uzależnienia (nie dyskryminuję np. picia alkoholu, ale alkoholizm).
Te rzeczy mogą osłabić twoją inicjatywę i gotowość do nauki. Rozrywki wydadzą ci się o wiele bardziej ciekawe, zaczniesz w nie brnąć i zapomnisz o potrzebie pracy nad sobą. Ta pokusa jest bardzo poważna.
Dlatego pracuj codziennie, nie przymuszając się i traktuj rozrywkę jako sposób na wyrażenie tego, co osiągnąłeś i wydobyłeś z siebie dzięki pracy nad sobą, czyli nauce. Wtedy rozrywka będzie wspierać twoją duchową ścieżkę.
Tylko umiejętności zapewnią ci sukces. Brak sukcesu i wszystkie jego bolesne konsekwencje osiągają ci, których życie przepełnia potocznie rozumiana rozrywka.
Reasumując pracuj nad sobą a rozrywki, które będziesz sobie wybierał, posiadać będą sens i nie będą stanowiły zagrożenia dla twojego rozwoju.

Munin – usługi szamańskie na dystans. Tygodniowe sesje huny (haipule, tiki) dla dziedzin: pieniądze, miłość, zdrowie, rodzina, duchowość, www.muninszaman.blogspot.com

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Subosobowości - role jakie przyszło nam grać

Nasze ego nie jest monolitem - oznacza to, że zamieszkują w Nas różne części, fragmenty, postacie. Część z nich sobie uświadamiamy. Jestem inna w pracy, inna w relacjach z przyjaciółmi. Zależnie od sytuacji zmienia się mój nastrój i zachowanie, podejmuje inne decyzje. Pewne części nas, pojawiają się nagle, co jakiś czas. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na październik 2019

Półkrzyż na pełni Księżyca, widowiskowa opozycja na nowiu, nadciągający kryzys ekonomiczny oraz polskie wybory do parlamentu. Zapraszam do lektury prognozy na październik 2019.
więcej »