Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Nauka i cierpienie

Autor Paweł Karwat, 11.11.2013
                                                      Nauka i rozrywka


Życie wymaga od nas ciągłej nauki. Uczymy się czegoś nowego o sobie i rzeczywistości. Jest nam to potrzebne do tego, by ostatecznie poznać i urzeczywistnić siebie oraz sens życia na tym świecie.
Z wielu powodów, jakie można podać w stosunku do potrzeby zdobywania wiedzy, jeden wydaje się niekwestionowany: to cierpienie. Skutkiem braku nauki, opanowywania istotnych życiowo umiejętności (nie chodzi nam tylko o wiedzę teoretyczną, czyli wiadomości, ale i o wiedzę praktyczną, czyli umiejętności) jest ból, choroba.

To wszystkich nas cechuje. Każdy w ten sposób działa. Każdy ma swoje cierpienie, z którym musi sobie radzić. Nikt nie jest wolny od niego w stu procentach. Dlatego każdy jest uczniem i potrzebuje nowych doświadczeń.
My jednak często na cierpienie reagujemy nie nauką, lecz czymś innym - rozrywką. Sądzimy, że rozrywka jest tym właściwym sposobem radzenia sobie z bólem. Nic bardziej błędnego. Rozrywka powinna być sposobem cieszenia się szczęściem i wolnością, a nie ucieczką. Gdy rozrywka staje się ucieczką, często w rozrywce pojawiają się zachowania patologiczne i cierpienie tak czy inaczej daje o sobie znać.
Rozrywka jest nam potrzebna do wyrażania szczęścia a nie do jego pozyskiwania. Odkrywanie i umacnianie szczęścia jest możliwe tylko dzięki nauce.
Jak to jednak funkcjonuje w naszym życiu? Uczymy się czegoś, gdy mamy na to ochotę, a na ogół ochotę mamy na rozrywkę. Słowo "ochota" nie podoba mi się w znaczeniu "chęć na coś". Albo czegoś chcesz, albo nie. To ty decydujesz, a nie jakaś ochota za ciebie. Jesteś w swoim chceniu czynny, nie bierny. Bierne chcenie to nie jest żadna wola, ale żądza, która napada cię z powodu ego.
Rozrywka jak zauważysz w telewizji, gdy jest niewłaściwie rozumiana i stosowana, przepełniona jest żądzą. Nagość, rozwiązły seks, szokowanie, gniew i inne tego typu rzeczy, obserwowane w rozrywce, wskazują w rzeczywistości na próby poszukiwania szczęścia poprzez rozrywkę. Takie filmy czy w ogóle takie produkcje, bazujące na żądzy, kultywujące ciało, seks, zabijanie itd. są tworzone przez ludzi nieszczęśliwych dla ludzi nieszczęśliwych.
Rozrywka właściwie pojmowana wiąże się ze sztuką, z tworzeniem, z samopoznawaniem i samorealizacją. To jest jej główny motyw, a nie jakieś niskie i ślepe popędy. Prawdziwa rozrywka służy świadomości, jest związana z drugą zasadą huny: rozluźnia, uwalnia od więzów, od stresów i oczyszcza wewnętrznie (katharsis).
Rozrywka jest jakby efektem nauki. To, czego się nauczyłeś, przekazujesz innym w rozrywkowy sposób, w sposób twórczy, artystyczny, niestresujący.
Ale jak można coś innym przekazać, kiedy niczego wartościowego się nie wie i nie umie? Jeżeli samemu nie odkryło się istotnych prawd siebie?
Nauka po pierwsze. Gdy się uczymy, uczmy się przez rozrywkę, w sposób twórczy, pasjonujący, niemechaniczny. Tak powinno uczyć się huny. Twórczo, nie jak robot, który powtarza techniki. To powinna być przygoda a nie przymus.
To samo odnosi się do wszystkich innych systemów. Nie odczuwasz nauki jako obowiązku do spełnienia, ale jako przygodę z rzeczywistością, z prawdą. Jak to kiedyś napisał nauczyciel buddyjski Thich Nhat Hanh: eksperymentowanie z prawdą. Życie powinno być eksperymentowaniem z prawdą. A naukowcy, którzy eksperymentują, przeżywają wspaniałą przygodę i jest to dla nich rozrywką, umieją odnaleźć w tym rozluźnienie i pasję.
Swoją drogą to, co nazywane jest powszechnie nauką i rozrywką to coś, co nie idzie ze sobą w parze. Nauka jest nudna, frustrująca, męcząca i ludzie się zniechęcają brakiem w niej radości. Dlatego tak bardzo cenieni są luźni wykładowcy, umiejący zrobić z wykładu przedstawienie.
Sztuka w starożytnej Grecji służyła przedstawieniom - przedstawiała prawdy filozoficzne i moralne. Dlatego dawała katharsis. Nauka i rozrywka w jednym to grecki, klasyczny teatr.
I ten klasyczny ideał świetnie sprawdza się w hunie, w szamanizmie, w ogóle na duchowej ścieżce. Powinna być ona związana z radością a nie posągową miną. To radość odkrywcy oraz wynalazcy, radość artysty ducha.
Szamanizm ma dużo więcej do zaoferowania w sferze ducha, ale i innych, subtelnych, niż inne źródła. Pozwala rozwinąć doświadczenie w sposób, jaki niemożliwy jest inną drogą. Ale nie powinieneś tego czuć jak obowiązku. Nie zmuszaj się do ćwiczeń. Z drugiej strony gdy widzisz ich potrzebę, nie zwlekaj, ale nieco przymuś swoje ciało i emocje. Tu wskazany jest złoty środek. Nie zmuszaj jednak siebie, ducha. Twórca nie zmusza się do tworzenia. W przymusie jest mnóstwo stresu a stres (nienaturalny) jest tym, od czego masz się uwolnić a nie tym, w co masz popaść ćwicząc szamanizm czy medytacje.
Ucz się wszystkiego, co jest ci potrzebne do życia. Huny, jogi, także ezoterycznych ich metod możesz się nauczyć. Możesz nauczyć się poruszać w ciele astralnym, uzdrawiać i stosować telepatię. Co może ci w tym przeszkodzić w opanowaniu tych podstawowych zdolności paranormalnych (gdy masz normalną karmę)? Dzisiaj jedną z największych przeszkód jest potocznie rozumiana rozrywka. To jest to, czego używamy do usuwania cierpienia i napięć i zapominania o problemach, ale bez związku z wiedzą, z nauką, z rozwijaniem doświadczenia. To alkohol, palenie papierosów, narkotyki, telewizja, Internet, innego typu uzależnienia (nie dyskryminuję np. picia alkoholu, ale alkoholizm).
Te rzeczy mogą osłabić twoją inicjatywę i gotowość do nauki. Rozrywki wydadzą ci się o wiele bardziej ciekawe, zaczniesz w nie brnąć i zapomnisz o potrzebie pracy nad sobą. Ta pokusa jest bardzo poważna.
Dlatego pracuj codziennie, nie przymuszając się i traktuj rozrywkę jako sposób na wyrażenie tego, co osiągnąłeś i wydobyłeś z siebie dzięki pracy nad sobą, czyli nauce. Wtedy rozrywka będzie wspierać twoją duchową ścieżkę.
Tylko umiejętności zapewnią ci sukces. Brak sukcesu i wszystkie jego bolesne konsekwencje osiągają ci, których życie przepełnia potocznie rozumiana rozrywka.
Reasumując pracuj nad sobą a rozrywki, które będziesz sobie wybierał, posiadać będą sens i nie będą stanowiły zagrożenia dla twojego rozwoju.

Munin – usługi szamańskie na dystans. Tygodniowe sesje huny (haipule, tiki) dla dziedzin: pieniądze, miłość, zdrowie, rodzina, duchowość, www.muninszaman.blogspot.com

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Akupresura - najskuteczniejsze punkty. Podręcznik samodzielnego usuwania powszechnych dolegliwości.

Akupresura to wywodząca się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej sztuka stymulowania palcami punktów na skórze, co uruchamia naturalne procesy samouzdrawiania organizmu. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na sierpień 2020

Po serii zaćmień z czerwca i lipca, przed kwadraturami Marsa do stellum w znaku Koziorożca, nadciąga II fala epidemii wirusa covid-19. Co nas zatem czeka w sierpniu? Zapraszam do lektury astrologicznej prognozy na nadchodzacy miesiąc.
więcej »