Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Magia Filozofia i religia

Neopogańskie zaduszki

Autor Włodzimierz Peruński, 01.11.2018

 

 

Największą kontrowersję budzi fakt, że zarówno komercyjny, amerykański Hallowe’en jak i obecnie praktykowane święta (Dziady, Samhain, Vetrablot) mają swój rodowód w przedchrześcijańskich wierzeniach Europy, przez co noc ta staje się świętem o podwójnym charakterze dla religijnych neopogan i asymilującej się stopniowo amerykańskiej, świeckiej tradycji. Stosunek polskich wyznawców „starych ścieżek” do komercyjnego święta Hallowe’en jest bardzo różny. Swój stosunek Tin, określa jako – „Ambiwalentny. Z jednej strony akcentujemy różnicę między Samhain a Halloween, z drugiej jednak niewątpliwie jest to część celtyckiej kultury, chociaż zniekształconej przez czas. Zazwyczaj biorę udział w zabawach halloweenowych jednocześnie przypominając znajomym o prawdziwym znaczeniu tego święta, a wesołe przebieranki traktuję jako okazję do przyjrzenia się niezliczonym maskom, które na co dzień zakładamy”. Większość rodzimowierców generalnie potępia nowy obyczaj. „Uważam święto amerykańskie za przeżytek obrzędów pogańskich, elementy takie jak maskowanie się czy przybieranie postaci istot poza ziemskich mają swoje źródło w tradycjach indoeuropejskich, jednak obecny ich kształt jest kompletnie wypaczony. – mówi Rafał Merski. Tomasz Szczepański przyznaje, że  stosunek do amerykańskiego Hallowe’en ma - Wrogi. Nie tylko dlatego, że Halloween to wypaczona tradycja celtycka, ale zwłaszcza że ma ono ludyczny, zabawowy charakter, podczas gdy Dziady są i powinny być obchodzone w skupieniu. Jak podsumowuje Ratomir Wilkowski: „Po co mamy importować obce tradycje skoro mamy własne? Równie, jeśli nie bardziej wartościowe i ciekawe?”. Pogardliwie określa je Ulf – „Komercyjna popkulturowa papka rodem z McDonalda.” 
 

Warto na koniec  podkreślić, że dla większości polskich neopogan noc ta ma charakter bardzo mistyczny, rodzinny i wręcz tradycyjny w polskim stylu. Podobnie jak dla katolików jest to czas refleksji nad zmarłymi, wspominania ich dokonań. Polscy neopoganie w przeważającej mierze zachowują w pamięci szacunek dla zmarłych w ten uroczysty wieczór”- konkluduje Maciej Witulski

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Efekt synchroniczności Kirby Surprise

Oto rewolucyjna metoda zarządzania rzeczywistością, dzięki której wywołasz efekt synchroniczności, a więc odzwierciedlisz w swoim życiu tylko pożądane przez ciebie wydarzenia. By rozbudzić te potężne perspektywy tworzenia, musisz jedynie odblokować swój umysł. Dr Kirby Surprise oferuje ci koncepcję z pogranicza fizyki kwantowej, teorii chaosu i złożoności, która pozwoli odrzucić teorię przypadku i samodzielnie kreować wydarzenia w swoim życiu. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na styczeń 2021

Upadek mitu, rewolucja, czy stagnacja? Oraz zmagania Koziorożca z Wodnikiem. Co nas czeka w pierwszym miesiącu nowego roku? Zaprasza do lektury prognozy na styczeń 2021.
więcej »