Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Magia Filozofia i religia

Neopogańskie zaduszki

Autor Włodzimierz Peruński, 01.11.2018

 

 

Największą kontrowersję budzi fakt, że zarówno komercyjny, amerykański Hallowe’en jak i obecnie praktykowane święta (Dziady, Samhain, Vetrablot) mają swój rodowód w przedchrześcijańskich wierzeniach Europy, przez co noc ta staje się świętem o podwójnym charakterze dla religijnych neopogan i asymilującej się stopniowo amerykańskiej, świeckiej tradycji. Stosunek polskich wyznawców „starych ścieżek” do komercyjnego święta Hallowe’en jest bardzo różny. Swój stosunek Tin, określa jako – „Ambiwalentny. Z jednej strony akcentujemy różnicę między Samhain a Halloween, z drugiej jednak niewątpliwie jest to część celtyckiej kultury, chociaż zniekształconej przez czas. Zazwyczaj biorę udział w zabawach halloweenowych jednocześnie przypominając znajomym o prawdziwym znaczeniu tego święta, a wesołe przebieranki traktuję jako okazję do przyjrzenia się niezliczonym maskom, które na co dzień zakładamy”. Większość rodzimowierców generalnie potępia nowy obyczaj. „Uważam święto amerykańskie za przeżytek obrzędów pogańskich, elementy takie jak maskowanie się czy przybieranie postaci istot poza ziemskich mają swoje źródło w tradycjach indoeuropejskich, jednak obecny ich kształt jest kompletnie wypaczony. – mówi Rafał Merski. Tomasz Szczepański przyznaje, że  stosunek do amerykańskiego Hallowe’en ma - Wrogi. Nie tylko dlatego, że Halloween to wypaczona tradycja celtycka, ale zwłaszcza że ma ono ludyczny, zabawowy charakter, podczas gdy Dziady są i powinny być obchodzone w skupieniu. Jak podsumowuje Ratomir Wilkowski: „Po co mamy importować obce tradycje skoro mamy własne? Równie, jeśli nie bardziej wartościowe i ciekawe?”. Pogardliwie określa je Ulf – „Komercyjna popkulturowa papka rodem z McDonalda.” 
 

Warto na koniec  podkreślić, że dla większości polskich neopogan noc ta ma charakter bardzo mistyczny, rodzinny i wręcz tradycyjny w polskim stylu. Podobnie jak dla katolików jest to czas refleksji nad zmarłymi, wspominania ich dokonań. Polscy neopoganie w przeważającej mierze zachowują w pamięci szacunek dla zmarłych w ten uroczysty wieczór”- konkluduje Maciej Witulski

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               

Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Świątynia Pura Luhur Ulu Watu

Wyobraźmy sobie piękny krajobraz złożony z 100-metrowych klifów podmywanych przez pieniste fale Oceanu Indyjskiego. Na końcu jednej ze skał, wśród egzotycznych roślin, dostrzegamy kanciasty dach niewysokiej pagody... »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »