Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Magia Filozofia i religia

Neopogańskie zaduszki

Autor Włodzimierz Peruński, 01.11.2018

 

 

 

Druidyzm nie jest przez samych druidów uważany za religię. Niektórzy uważają go za pewną filozofię, ścieżkę życia. Nie posiada dogmatów, nie zmusza do zmiany wiary w to, co uznajemy za wartościowe i ważne. Charakteryzuje się tolerancją i uznaniem różnorodności. W Polsce ma raczej charakter indywidualny, więc większość druidów świętuje sama bądź w gronie najbliższych. Nazywamy je Samhain, aby zaznaczyć różnicę między popularnym Halloween, który co prawda jest jakąś kontynuacją dawnego celtyckiego zwyczaju, jednak pozbawionym elementu duchowego. To jedno z dwóch świąt pastoralnych, to znaczy związanych z zakończeniem sezonu wypasania trzód, podczas gdy początkiem jest późno-wiosenny Beltaine. – Opowiada „Tin”, druidka samotnej ścieżki. - To moment, w którym na czas zimowy ziemia przechodzi z władania ludzi pod władanie sidhe, Starszego Plemienia. Na mocy przedwiecznej umowy ludzie zwracają się do ogniska domowego, a krajobraz zapełnia się nieznanym, starszym, innym. Symboliczne przejście ziemi do anekumeny każe nam zajrzeć w głąb siebie i uhonorować tych, którzy pomagają nam przetrwać - do Przodków. Podobnie jak wielu polskich pogan ja czynię własny obrzęd rodzinny w domu, a z katolicką częścią rodziny odwiedzam groby, albo uczestniczę z nie-pogańskimi przyjaciółmi w zabawie halloweenowej, która też ma swoją wartość - pozwala oswoić to, co straszne i na pozór obce. Zazwyczaj świętujemy w zaciszu domostw. Istnieje silne tabu związane z zakazem podróżowania w tym czasie, aby nie przeszkadzać duchom w przejęciu władania nad ziemią. W latach, w których z jakiegoś powodu szczególnie chcemy uhonorować sidhe, prowadzimy obrzęd w lesie, aby uroczyście wypełnić wiążącą nas umowę. Uczestnicy obrzędów często przynoszą zdjęcia przodków lub pamiątki z nimi związane. Stroje nie są jakimś wymogiem, chyba, że chcemy odzwierciedlić nimi to, co dotąd było ukryte - lęki, obawy. To czas konfrontacji z ciemną stroną duszy i przemijaniem; pomocne są symboliczne maski. Następuje też rytualne wygaszenie ogniska domowego na czas wkroczenia sidhe do naszego świata.

W Polsce popularnością cieszy się także asatru, politeistyczna religia oparta na wierzeniach zawartych w mitologii nordyckiej, której świat bogów reprezentują dwie dynastie Asów i Vanów. Stanowi ona próbę odtworzenia wierzeń dominujących w Europie Północnej przed przyjęciem chrześcijaństwa. W bieżącym roku powstał polski oddział Ásatrú Folk Assembly. Vetrablot, inaczej Zimowe Noce (Vetrnatr), to dla asatryjczyków symboliczny początek zimy. Jest to święto przodków, Dis i Odyna jako przewodnika „dusz” w Dzikim Gonie, który od tego momentu zaczyna cwałować po niebie. Jak informuje Peter Ulf Kononowicz, członek-założyciel Stowarzyszenia Asatryjskiego „Midgard”. - Zawsze staramy się świętować wspólnie - rodzimowierstwo germańskie (Ásatrú)które  jest religią bardzo społeczną, kładącą duży nacisk na wspólnotę i więzy rodzinne. Obrzędy odbywają się w miejscach zwanych Ve (święte miejsce), które na czas rytuału staja się "świątynią" pod gołym niebem.  Nie ma obowiązującego kanonu strojów czy symboli. Ásatrú jest opartą na przedchrześcijańskiej tradycji, nowoczesną religią nowoczesnych ludzi - wiec każdy może łączyć te tradycje ze współczesnością w sposób jaki uważa za stosowny i odpowiedni. Charakterystyczną cechą tego święta jest złożenie specjalnej ofiary dla Odyna i zaproszenie go na wspólną biesiadę - co w normalnych warunkach odbywa się bardzo rzadko. 
 

Zdarza się, że neopoganie różnych ścieżek spotykają się na wspólnym świętowaniu tego wieczoru. Najczęściej pod nazwą Samhain. W Krakowie od 2004 r. odbywały się Samhainowe spotkania neopogan, podczas których m.in. spisywano na kartkach rzeczy, których uczestnicy spotkania chcieliby się pozbyć, a następnie były one palone rytualnie w kociołku. Oprócz tego odbywały się wróżby. Podobne spotkanie, pod nazwą Vetrablot miało miejsce we Wrocławiu. „Mojmira”, członkini nieformalnej grupy Poganie Wrocławscy na blogu ugrupowania podaje: „Zakończyliśmy ten rok Vetrablotem, na który zaproszeni zostali wszyscy i na którym imiona ważnych dla nas zmarłych zostały wspomniane, a miód za nich i dla nich ulany. Mówiliśmy o pamięci i wspólnocie, o skarbie, jakim jest rodzina, o naszych korzeniach i o tym, że kiedyś to my staniemy się przodkami. Piliśmy za tych, którzy już odeszli i za tych, którzy mają nadejść, piliśmy za to, co wraz z tym rokiem pragnęliśmy pożegnać i za nowe drogi, które przed nami mają się ukazać. Piliśmy za wyzwania i za odwagę, za cierpienie, które oczyszcza i za poświęcenia potrzebne do osiągania celów. Piliśmy za przyjaciół, ale również za naszych wrogów, piliśmy za bliskich, ale i za tych, których na zawsze chcemy usunąć ze swojego życia. Piliśmy za spotkanie, za wspólne chwile spędzone przy rytualnym ogniu i za mijający rok.”
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               

Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

I otworzyły się im oczy

Był na Ziemi taki czas, kiedy każdy kamień, każdy kwiat i każdy strumień były martwe. Czas, w którym wiatr tylko wiał i szeleścił, słońce ogrzewało skórę, a ziemia milczała w bezruchu. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »