Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Magia Filozofia i religia

Neopogańskie zaduszki

Autor Włodzimierz Peruński, 01.11.2018

 

 

W wystroju Chramu Mazowieckiego - świątyni Rodzimego Kościoła Polskiego, znajdującego się pod Warszawą, widnieją maski zwane kraboszkami. W trakcie obrzędu dziadów  rytualnie składane jest jedzenie dla duchów na stosownie przygotowanym białym obrusie (ofiary z płodów rolnych, głównie mąki, maku, kaszy jak również jajek, chleba czy miodu). Tradycyjnym elementem jest rozniecenie ognia dla ogrzania przybyłych dusz. Gdy obrzęd ma miejsce poza chramem, bardzo ważne jest rozpalenie ognia (najczęściej  w formie zniczy rozstawianych na grobach, na najbliższym rozstaju dróg a także świec w domach). „Zamiennie używamy nazwy Dziady jak i Święto Przodków.” – mówi Ratomir Wilkowski, żerca (kapłan rodzimowierczy) RKP.- „Dziady są świętem okazania pamięci i czci przodkom, wynikającym z naszej słowiańskiej kultury. W przeciwieństwie do czerech głównych świąt cyklicznych przypadających w przesilenia i równonoce, Dziady w ramach Rodzimego Kościoła Polskiego obchodzone są jako święto rodzinne, wspólnotowe, zadrużne. Tym samym nie jest ono (w RKP) zasadniczo zaliczane do świąt w pełni publicznych i otwartych (jak cztery wcześniej zasygnalizowane).  Zwykle obchodzimy je w domu lub na cmentarzu, z resztą rodziny i/lub w gronie najbliższych znajomych rodzimowierców.”
 

Wspólnota Rodzimowierców „Watra” świętuje tę noc pod nazwą Święto Przodków Dziady. Dla obrzędu charakterystyczna jest treść obrzędu, nastrój i pewne szczególne elementy jak np.: przywoływanie przodków, zapraszanie ich na wieczerzę, inwokacje do Welesa, pieśni do tego boga, przygotowywanie strawy  i napojów dla przodków (z kaszy, pierogów, chlebów, miodu, piwa), odwracanie się w pewnym momencie od ognia obrzędowego, który jest łącznikiem w tym przypadku ze światem chtonicznym, w trakcie otwarcia bram Nawii, słowiańskiej krainy umarłych, by „dusze przebywające tam nie zechciały do siebie pociągnąć uczestników rytuału”. Członkowie „Watry” rozpalają również ognie i pozostawiają je by wędrujące dusze mogły się przy nich ogrzać. Żercy, mają na twarzach specjalne obrzędowe maski. „Dziady są świętem w trakcie którego witamy dusze przodków, które przybywają na czas pory ciemnej, czyli do wiosennych Jarych Godów, w miejsca gdzie żyły lub wprost do swoich potomnych. Prosimy Welesa, boga świata umarłych by pozwolił im powrócić do nas w tym czasie, by otworzył bramy Nawii.” – mówi Rafał Merski, założyciel „Watry”, - „Świętujemy w czasie wspólnotowego obrzędu w grupie, ale również osobiście udajemy się na  rodzinne groby, gdzie są pochowani nasi przodkowie.” 
 

Członkowie Zadrugi Świętowita – Stanicy Wielkopolskiej obrzęd odprawiają zbiorowo, lecz na modły za swych bliskich każdy udaje się sam. „Osobiście preferuję nazwę "Święto Przodków", gdyż ma ono w sobie element zadumy, jest w tym refleksja nad życiem i śmiercią. Nazwa „Dziady” kojarzy mi się bardziej z gusłami itp. O tyle, o ile można spekulować nad istnieniem Bogów, czy to słowiańskich, czy też innych i sposobu ich "postrzegania",  to nasi bezpośredni przodkowie faktycznie istnieli i  to  jest niezaprzeczalne i "namacalne".” – dowiadujemy się z relacji Racibora, założyciela Zadrugi Świętowita – Stanicy Wielkopolskiej. Charakter święta oddaje wystrój ołtarza -  na przykład znajdują się na nim przedmioty należące do zmarłych, aby „za ich pośrednictwem nawiązać z nimi "kontakt"”. Pieśni i modlitwy w tym przypadku kierowane są do przodków i boga Welesa. Przodkom składana jest ofiara w postaci ulewania miodu i spożywania rytualnego pieczywa.
 

Pomimo największej popularności rodzimowierstwa słowiańskiego wśród polskich neopogan,  na terenie kraju spotkać można także osoby, które wyznają neopogaństwo pochodzące z innych krajach.  Do tego nurtu zaliczyć należy współczesne czarownictwo, neoszamanizm, druidyzm oraz asatru. Niektórzy neopoganie nie określają jasno swojego światopoglądu (można spotkać tzw. własnowierców, naturowierców, lub osoby określające się po prostu jakie „poganie”) – mówi Maciej Witulski.
 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               

Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Stań się dla siebie źródłem.

Przywykliśmy z powodu potocznego punktu widzenia i poziomu świadomości pojmować siebie w kategoriach tego, jak wygląda nasze ciało, jak brzmi nasza mowa, co myślimy, jak się czujemy i co robimy. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »