Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Magia Filozofia i religia

Neopogańskie zaduszki

Autor Włodzimierz Peruński, 01.11.2018

 

 

 

Neopogańskie Zaduszki – Dziady, Vetrablot, Samhain lub Hallowe’en

Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku spotykamy się z medialnymi działaniami  postulującymi zastępowanie tradycyjnego, polskiego Dnia Wszystkich Świętych amerykańskim Hallowe’en. Nowa moda nie wszędzie znajduje zwolenników i nie chodzi tutaj tylko o przedstawicieli katolicyzmu ale także wyznawców innych religii, szczególnie neopogańskich. 
 

Jedno z najstarszych świąt europejskich poświęcone zmarłym, przypada w noc z 31 października na 1 listopada.  W tradycji celtyckiej nazywane jest w zależności od regionu: Oíche Shamhna (Irlandia), Oidhche Shamhna (Szkocja) czy Oie Houney (w języku Manx). Wszystkie te nazwy oznaczają „Noc Samhain”. Samhain (wymowa: sauiń) tłumaczy się jako „koniec lata”. Według dawnych, celtyckich wierzeń, w noc tę duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku oraz te, które się jeszcze nie narodziły, zstępują na ziemię. Celtowie gasili wówczas wszelkie ogniska, kaganki i pochodnie. Ich domy miały sprawiać wrażenie zimnych i niegościnnych. Na zewnątrz wystawiano żywność dla duchów a ludzie ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów. 

Papież Grzegorz III przeniósł uroczystość obchodów święta zmarłych męczenników Kościoła z 13 maja na 1 listopada. W 837 Grzegorz IV ustalił aby  1 listopada stał się odtąd dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Tym sposobem 1 listopada stał się dniem celebrowania obchodzonych wcześniej świąt ku czci zmarłych. Pogańskie zwyczaje  przetrwały jednak w nieco modyfikowanej wersji kolejne stulecia. W Irlandii podczas Oíche Shamhna wykonywano maski z brukwi, buraków, rzepy i ziemniaków, które symbolizowały dusze zmarłych. Brytyjczycy  jako pierwsi  zastąpili dawne brukwie, wydrążonymi dyniami tworząc popularny obecnie symbol święta Hallowe’en znany jako „jack-o-lantern”. Irlandzcy emigranci w Stanach Zjednoczonych rozpropagowali dawny obyczaj, w wyniku czego Wigilia Wszystkich Świętych stała się z czasem komercyjnym świętem kojarzonym obecnie z duchami, czarownicami, wampirami, wilkołakami, mumiami i innymi demonicznymi istotami kultury masowej. 
 

Słowiańskie święto dziadów zawdzięcza swoją obecną popularność Adamowi Mickiewiczowi. Choć autor przedstawił w swoim dramacie wiele autorskich wizji, wiemy, że w przeddzień Wszystkich Świętych odbywały się potajemne spotkania ludności, których zasadniczym celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności poprzez złożenie im ofiar.  Dziady świętowano zarówno na terenie dawnej Litwy, obecnej Białorusi, Ukrainy, a także Zachodniej Polski (Podlasie, Obwód smoleński, Auksztota). Obrzędy odbywały się pod świętymi drzewami na wzgórzach, wzniesieniach, w miejscach uważanych za święte (czasem rzeczywiście przy kaplicach, które często były budowane w miejscach wcześniejszego kultu pogańskiego), przy grobach przodków, na cmentarzyskach. Dusze goszczono miodem, kaszą i jajkami. Ważnym elementem święta był ogień – palono ogniska na rozstajach, aby zabłąkanym duszom oświetlić drogę.  Palono je także na mogiłach osób, które podejrzewano, że po śmierci stawały się upiorami, by uniemożliwić im wyjście. W tym dniu wspierano żebraków ofiarowując im dary w naturze, aby modlili się za zmarłych. Wystrzegano się wielu czynności, m.in. wylewania wody po myciu naczyń przez okno (by nie oblać zbłąkanej duszy), palenia w piecu (gdyż dusze mogły tamtędy wchodzić do domu). Do dzisiaj w niektórych regionach (wschodnia Polska, Białoruś, Ukraina, część Rosji) kultywowany jest zwyczaj wynoszenie jadła, w symbolicznych dwójniakach, na groby zmarłych.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               

Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Magia natury. Jak wykorzystać energię żywiołów

Niezależnie od tego, jaka sfera Twojego życia wymaga modyfikacji, we wprowadzeniu pozytywnych zmian przydatna będzie magia natury. Ziemia pomaga znaleźć nową pracę oraz poprawić stan finansów, a Powietrze zwiększa inteligencję i wspomaga podczas podróży. Ogień chroni i dodaje odwagi, a Woda wspomaga sprawy sercowe i uzdrawia. Teraz również Ty możesz okiełznać magię żywiołów i dostosować ją do swoich potrzeb. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »