Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Psychotronika

Feng Shui - niebezpieczeństwo uproszczeń

Autor prof. Zbigniew Królicki, 04.04.2012

Czym jest Feng-Shui? Autor - wybitny znawca sztuki aranżacji przestrzeni i wnętrz, znany polski psychotronik, badacz i animator polskiej ezoteryki, wykłacowca, nauczyciel i trener rozowoju, a zarazem twórca i dyrektor wrocławskiej Akademii Feng-Shui wtajemnicza nas w niezwykły i fascynujący świat starożytnej chińskiej filozofii i sztuki. Feng-shui jest - wg niego - rezultatem wnikliwej obserwacji świata, nie zaś szybkim lekarstwem na życiowe problemy.

Sztuka Feng-Shui niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo i może stać się swoistą pułapką reguł i zasad. Adepci niektórych szkół  Feng-Shui, po ukończeniu dwóch jednodniowych  kursów (pierwszy dzień -podstawy, drugi dzień - kurs dla zaawansowanych), stają się ekspertami sprowadzającymi, zgodnie z zaleceniami ortodoksyjnych wykładowców całą sztukę do dzwoneczków, luster, bambusowych fletów i kredy a niekiedy nawet czerwonych majtek. W takim ujęciu Feng-Shui  przestaje być pomostem między światem ducha i materii a   staje się zbiorem przesądów  i tajemnych magicznych praktyk. Nie ma mowy o intuicyjnym sposobie myślenia i widzenia. Są dogmaty, których trzeba przestrzegać pod groźbą porażki czy braku sukcesu.

 

Cały czas powinniśmy pamiętać, że Feng-Shui jest niezwykle wnikliwą sztuką, obserwacji,  harmonizacji i przywracania ukrytego porządku rzeczy wynikającego z kilku tysięcy lat tradycyjnej wiedzy i intuicyjnej mądrości eksperta. Subiektywną i dlatego niezwykle trudną. Stad pojawiających się szereg ułatwień w postaci sztywnych reguł, niezmienialnych zasad, których można się nauczyć bez zrozumienia. Ich bezwzględne stosowanie, dla określonej rzeczywistej sytuacji  może nie przynieść spodziewanych efektów.

Pomimo, że  Feng-Shui nie jest jeszcze tak popularna w Polsce jak np. w Niemczech,USA, Wielkiej Brytanii i u nas można spotkać    ludzi już zrażonych do tej sztuki. Ich oczekiwania i nadzieje, podsycone obietnicami eksperta przedstawiającego Feng-Shui jako jedyną receptę na wszelkie problemy nie tylko, że się nie spełniły ale przyniosły wręcz odwrotny skutek. Zmiana   proponowana przez Feng-Shui nie może kłócić się ze zwyczajami, religią, kulturą i tradycyjnymi formami zagospodarowania przestrzeni przez jej mieszkańców. Nie należy nigdy odrzucać własnych korzeni i tradycji. Własnego poczucia estetyki. Jeżeli takie rozwiązania proponuje ekspert to są to złe rozwiązania bo naruszają wewnętrzne poczucie stabilności mieszkańców i w efekcie wprowadzaj coś odwrotnego -rozstrojenie, podenerwowanie i psychiczny dyskomfort. Ekspertyza, we wstępnej fazie, powinna przypominać tradycyjną chińską diagnozę lekarską - szczegółowy wywiad, oglądanie, diagnostyka wizualna dotyczące osób i miejsca. Jeżeli wszystko w rodzinie, domu, w życiu przebiega dobrze lub bardzo dobrze, to pomimo niekorzystnych układów wynikających z Feng-Shui nie należy ingerować  i coś zmieniać. A takie sytuacje, wbrew pozorom, zdarzają się dosyć często.

Ta analiza, powinna być bardzo dokładna gdyż jest to podstawą Feng-Shui. Powinna być to analiza osób i miejsca a nie planu, narysowanego na skrawku papieru i listu  z ogólnymi intencjami. Plan i mapa nie jest terenem a jedno drzewo, wzniesienie, odmienny kolor podłogi czy pokaźny mebel, nie zaznaczone na planie potrafią zmienić przewidywany rozkład energii.

Jeżeli już decydujemy się na wprowadzenie zmian w swoim otoczeniu to powinniśmy bardzo dokładnie wiedzieć, jaką sferę życia chcemy zmienić, poprawić, zintensyfikować i w jakim kierunku. Nie należy niczego poprawiać „na wszelki wypadek”, dążąc za wszelką cenę do wyimaginowanego ideału - jest bardzo dobrze ale mogło by być jeszcze lepiej. Dążenie do poprawy i  ideału jest niezwykle chwalebne i wskazane ale osiągnięcie go nie jest raczej możliwe. Ekspert Feng-Shui nie projektuje obiektów i przestrzeni, w dosłownym ujęciu tego słowa. Nie powinien nigdy zastępować architekta, dekoratora wnętrz, plastyka czy ogrodnika. Nie powinien niczego narzucać. Powinien proponować i sugerować, że lepsze w określonej sytuacji mogło by być takie a nie inne rozwiązanie.

Feng-shui wymaga czasu i jest sztuka będącą klasycznym przykładem chińskiej zasady Wu-Wej czyli działania  poprzez nie działanie. Dokonujemy pewnych wizualnych zmian w otoczeniu, przekładając język filozofii i tradycyjnej mądrości chińskiej na język praktyki. Energia związana z tą zmianą przyjdzie sama w postaci uporządkowania, harmonii  lub  intensyfikacji. Po dokonaniu zmiany wystarczy  „twórczo” poczekać.Autor  - prof Zbigniew Królicki - jest wykładowcą i założycielem Akademii Feng Shui we Wrocławiu

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                           


  


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeniLiczniki

Ezoter poleca artykuł

Świątynia strzeżona przez nietoperze

Czy wiecie, że istnieje świątynia zamieszkiwana przez nietoperze? »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na maj

Półkrzyż znaków zmiennych sprawia, że maj może okazać się jednym z kluczowych miesięcy roku 2019. Jakie konsekwencje przyniesie światu i Polsce ta konfiguracja? Zapraszam do lektury prognozy astrologicznej na maj.
więcej »