Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Najpopularniejsze

Praktyki energetyczne z płomieniem świecy

Autor Paweł Karwat, 07.05.2013


                                     
                                    Praktyki energetyczne z płomieniem świecy


Bardzo ciekawe są praktyki ze świecą. Można wykorzystywać zewnętrzny płomień na wspaniałe sposoby. Takie medytacje czy sesje uzdrowicielskie potrafią być bardzo głębokie.
Do czego użyć można ognia? Przede wszystkim do oczyszczania, energetyzowania i otwierania czakr. Gdy to robimy, dobrze jest patrzeć na płomień, dzięki czemu zachowujemy koncentrację.
Najlepiej jest otrzymać instrukcję od nauczyciela lub terapeuty.
Energia odpowiada na zewnętrzny ogień. To, co widzę w ciele energetycznym podczas praktyk z płomieniem świecy wygląda prawie tak samo jak płomień - to podobny rodzaj energii. Używamy zewnętrznego by stymulować wewnętrzne i to dzieje się naprawdę. Dlatego naprawdę można uzdrawiać.
Wiele osób ma problemy z wyobrażaniem sobie światła. Nic prostszego - można użyć świecy.
Ta subtelna energia, która pojawia się wewnątrz, ma właściwości oczyszczające i regenerujące. Niektóre techniki polegają na wysyłaniu światła do chorych narządów. Stosuje się takie ćwiczenia np. w taoizmie.
Samo spalanie świecy oczyszcza ciało energetyczne od zabrudzonej bioplazmy. Wskazane jest dla początkujących, którzy mają jeszcze wiele zanieczyszczeń w aurze, stosować świecę w trakcie każdej medytacji czy praktyki. Ich doświadczenie będzie świeże i głębsze. Ale mogą to robić również bardziej zaawansowani - zewnętrzne światło wspiera doświadczenie wewnętrznego.
Koncentracja na płomieniu to kolejna wspaniała technika. Nie chodzi tylko o to, by patrzeć na ogień, ale mieć intencję odkrywania czegoś nowego w świecie energii. Płomień świecy jest w tym momencie symbolem prany. Jest to tzw. „nalu wzrokowe” z huny.
Medytacje i inne ćwiczenia z płonącą świecą mogą być świetnym wstępem dla osób, które zaczynają dopiero pracować z energią. Światło na zewnątrz to coś fizycznego. Energia, którą posługują się bioterapeuci, również jest fizyczna (ciało energetyczne nie jest „duchowe”, ale materialne). Niemniej nierzadko trudno jest przejść od zwykłego postrzegania świata do postrzegania energetycznego. W tym pomóc mogą praktyki z płomieniem świecy.
Patrząc na płonącą świecę da się także rozwijać widzenie aury. Jedno z takich ćwiczeń opisuje mistrz bioenergoterapii Jerzy Strączyński w swojej książce „Uzdrawianie. Tradycja i współczesność”. Udziela on instrukcji nie tylko wizualizowania aury wokół świecy, ale i zmiany jej barw.
Być może rzadko wykorzystujemy światło zewnętrzne do praktyk medytacyjnych. Jeżeli nasza praktyka gdzieś utknęła, warto wzmocnić ją tego rodzaju ćwiczeniami.
Wspomniany Jerzy Strączyński używa energii płomienia do przeprowadzania seansów uzdrawiających, które symbolicznie nazywa „agnihotrą”. Oczyszczają one ciała subtelne, czakry, kanały energetyczne. „Agnihotra” to hinduistyczna ofiara z ognia.
Gdy wykonujemy ćwiczenia z płomieniem, odczuwamy głęboki spokój, podniesiony poziom energii, wygodę, pewną naturalną świętość. Kontaktujemy się z rzeczywistością na zewnątrz i wewnątrz.
W świetle prany, która wyzwala się wskutek koncentracji i wizualizacji wspartej płomieniem świecy, możemy odkryć również różne bloki wewnętrzne, szalejące ego, co pozwoli nam uświadomić sobie wiele negatywnej karmy i się jej pozbyć.
Jedno z ćwiczeń, które można wykonywać z pomocą świecy, to oddech energetyczny. Usiądźmy wygodnie, co najmniej z w miarę prostym kręgosłupem, dłonie umieśćmy na udach (jeżeli siedzimy na krześle czy na fotelu) lub na kolanach (gdy siedzimy po turecku lub w innej pozycji medytacyjnej), wnętrzami ku górze (by czakry dłoni pobierały energię z otoczenia), w geście Gyan Mudry, która wspiera relaks i koncentrację, a także redukuje senność i nadmierne pobudzenie (opuszki palców wskazujących i kciuków są złączone, reszta luźno wyprostowana). Poczujmy spokój, ciszę i otwartość umysłu. Nie odwracajmy wzroku od zapalonej świecy (ale też za bardzo się nie niej nie skupiajmy z użyciem siły). Powinna się ona znajdować pod kątem ok 45 stopni, gdy opuścimy nasz wzrok. Patrzmy ciągle na płomień i podczas wdechu utrzymujmy intencję, że pobieramy jasne, oczyszczające, uzdrawiające światło. Podczas wydechu wyprowadzajmy zanieczyszczenia, stresy, przeszkody, które rozpuszczają się w przestrzeni. Kontynuujmy tak długo, aż poczujemy „dość”. Bardzo ważne jest wyczuwanie tego momentu, który w hunie nazywa się MANAWA, kiedy należy zakończyć ćwiczenie. To jak z gotowaniem wody – jeżeli przytrzymamy zbyt krótko, woda nie osiągnie stu stopni. Oddech powinien być naturalny by się nie „przetlenić”. Gdy pojawi się już ten właściwy moment, kiedy doświadczenie przestało być świeże, ustawmy głowę prosto i z otwartymi oczami patrzmy nieco do góry, spoczywając w naturalnym stanie. Ten element pozwoli nam spontanicznie zharmonizować właściwości praktyki z duchowym porządkiem, w hunie nazywa się on PONO. Skończmy, gdy pojawi się kolejna informacja o wyczerpaniu się mocy doświadczenia.
Tę praktykę możemy wykonywać tak często, jak często czujemy, że jest nam potrzebna. Początkowo, jeżeli nie mamy rozwiniętego doświadczenia, będziemy przeżywać nasze pomieszanie, uwalniające się afekty, może być ciężko, pojawi się uczucie „pchania pod górę”. Należy to znieść i pracować dalej.
W razie wyraźnego bólu lub zdecydowanego osłabienia powinno się natychmiast przerwać ćwiczenie. Nie wykonujmy go również pod wpływem alkoholu i innych tym podobnych środków.
Nie oczekujemy niczego po tej praktyce, wykonujemy ją jak przygodę. Tym bardziej nie odstawiajmy leków czy w ogóle terapii, jeżeli nie mamy rozwiniętych zdolności uzdrowicielskich.

Munin – ceremonie haipule (huna) na dystans: pieniądze, miłość, zdrowie, rodzina, duchowość, internetowe kursy huny, warsztaty – www.muninszaman.blogspot.com

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Uwielbiam się śmiać! Wywiad z Alą Wiktorią Kummer Gają

Poniżej publikujemy wywiad z Alą Wiktorią Kummer Gają - bioterapeutko-terapeutką w zakresie różnych metod rozwoju osobistego i duchowego, Certyfikowaną trenerką Jogi Śmiechu metodą dr. Kataria School of Laughter Yoga; wizjonerką, malarką auryczną serc. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na wrzesień 2020

O drugiej fali epidemii covid-19, białoruskim przebudzeniu, układzie latawca na pełni Księżyca, horoskopie zaprzysiężenia prezydenta Dudy i innych ciekawych wydarzeniach w prognozie wideo na wrzesień 2020.
więcej »