Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka Konkurs

Dzień Kobiet- Dniem pełnym humoru

Autor Wojciech Chudziński, 28.02.2011

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet ogłaszamy konkurs! Ale uwaga - jest on skierowany głównie do osób zdystansowanych do siebie...

 

Zaloguj się na forum i napisz dowcip o kobietach.
Szczegóły znajdziesz tu >>>

Konkurs trwa od dziś 28.02 do 8.03

A poniżej artykuł opisujący badania naukowców, ludowe wierzenia i dowody na to, że nie tylko ludzie śmieją się do rozpuku.

ŚMIECH I SEN

Śmiech mamy zapisany w genach. Musi być on uwarunkowany licznymi seriami kombinacji genów, ponieważ bardzo trudno wyśledzić strukturę, która za niego odpowiada. Gdyby istniało schorzenie o podłożu genetycznym pozbawiające człowieka zdolności śmiania się, prawdopodobnie wiedzielibyśmy o tym zjawisku dużo więcej.


Na fakt, jak wiele śmiech ma wspólnego z marzeniem sennym, zwrócił uwagę Zygmunt Freud. Podobnie jak marzenie senne, również śmiech stanowi odbicie osobowości człowieka. Kiedy śpimy albo śmiejemy się spontanicznie, do głosu dochodzą nasze – zwykle poddane rygorowi świadomości – naturalne popędy. Przekroczona zostaje granica nakazów i zakazów, jakichkolwiek konwenansów: przez moment czujemy się całkowicie wolni.

ZABIJANIE ŚMIECHEM


Z badań firm sondujących nastroje społeczne wynika, że często śmieje się niewiele więcej niż połowa Polaków. Głośno o swoim szczęściu gotowych jest mówić tylko 25% badanych. Z czego to wynika?
Psychologowie uważają, że niestety z naszych cech narodowych. Po prostu uwielbiamy narzekać, obwiniać cały świat za nasze niepowodzenia i licytować się, kto ma gorzej. Nie wierzymy w sukces, a gdy jakimś trafem staje się on naszym udziałem, z miejsca wyczekujemy końca dobrej passy. Najgorsze jednak, że kiedy już się śmiejemy, jest to zwykle śmiech ironiczny, mający na celu dokuczenie innym. Nie znosimy, gdy ktoś śmieje się z nas, natomiast innych często jesteśmy gotowi śmiechem zabić.

ŚMIECH POD BUTEM

Skoro śmiech może dawać poczucie wolności, nie dziwi fakt, że w ustrojach totalitarnych tępi się go z inkwizytorskim fanatyzmem. Władza autorytarnego państwa niczego nie obawia się tak, jak właśnie spontanicznego śmiechu, obnażającego jej napuszoną powagę. Przekazywany z ust do ust dowcip, satyra polityczna czy happening, mogą rządzącym bardzo zaszkodzić. W państwie autorytarnym śmiech bywa utożsamiany z postawą kontrrewolucyjną!

W PRL-u byli tacy, przy których można było opowiadać dowcipy, i tacy, w których obecności bezpieczniej było tego nie robić. W socjalistycznej Polsce pojawił się też śmiech, wobec którego władza okazała się bezsilna. Gdy Pomarańczowa Alternatywa publicznie żądała uwolnienia ryb z puszek albo wysuwała postulat: Milicjant w każdym domu! władzy do śmiechu nie było. Władza była wściekła! Bardzo trudno dyktaturze zapuścić korzenie w narodzie, który potrafi się śmiać.

ŚMIECH NOSOROŻCA

Czy śmiech jest czynnością specyficznie ludzką? Czy zwierzęta również mają poczucie humoru? Wielu badaczy ich zachowań jest zdania, że nasi bracia mniejsi potrafią się śmiać (okazywać radość), choć wygląda to u nich zupełnie inaczej. Za taki odruch uznano np. poruszanie uszami przez nosorożce, w co można wierzyć, bądź uznać ten pomysł za pomyłkę – nawet pośród etologów nie ma w tej kwestii pełnego porozumienia.

Najbardziej zbliżone do ludzkiego śmiechu są zmiany mimiczne obserwowane u małp, przede wszystkim goryli i szympansów. Jak się okazuje, mogą one jednak oznaczać również strach albo smutek. Może więc rację ma Umberto Eco, gdy powiada: Śmiech jest właściwy człowiekowi, to znak jego rozumności.


Wejdź na forum i weź udział w konkursie !

Dla zwycięzcy mamy Fantastyczne Duchowe Karty!

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Uzdrawianie (cz. 2)

Odróżniamy uzdrawianie od leczenia. Uzdrawianie to kwestia używania energii życiowej i uzdrawianiem rządzą inne prawa, niż leczeniem. Wiele osób może mieć problem z dostrzeżeniem tej odmienności. Oczekuje się po uzdrowicielu wyleczenia choroby, podczas gdy nie zajmuje się leczeniem. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »