Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Terapie Naturalne i Zdrowie

Chaplin w pigułkach

Autor Wojciech Chudziński, 02.03.2010

 


 

Śmiech to zdrowie - Prawdziwe historia potwierdzające, że lekarze powinni leczyć ludzi, a nie choroby.

W latach 60. XX wieku redaktor naczelny gazety Saturday Review, Norman Cousins, nieoczekiwanie zapadł na odmianę reumatyzmu, która zwykle kończy się kalectwem. Nie poddał się jednak i zażądał, by w szpitalnej izolatce zainstalowano projektor filmowy. Każdego dnia oglądał przynajmniej jeden film z braćmi Marx – słynnymi amerykańskimi komikami. Wkrótce wynajął też pielęgniarkę, która miała za zadanie opowiadać mu dowcipy.

Po kilku tygodniach Cousins opuścił szpital całkowicie zdrowy, czym zadziwił opiekujących się nim medyków. Jego przypadek był szeroko komentowany w mediach. Kiedy w fachowym piśmie medycznym żurnalista wydrukował artykuł o terapii śmiechem, gdzie napisał, że wynalazł magiczny koktajl: śmiech i witaminę C, otrzymał trzy tysiące listów z wyrazami zachęty od lekarzy z całej Ameryki. Tak powstała nowa dziedzina medycyny – gelotologia (od greckiego słowa gelos, czyli śmiech).

To, co do tej pory było lekceważone, gdyż nie wierzono, by jakikolwiek stan psychiczny mógł mieć znaczący wpływ na kondycję fizyczną człowieka, stało się fundamentem nowej terapii. Okazało się, że śmiech może skutecznie leczyć ciało!

W najbardziej widowiskowy sposób udowodnił to Patch Adams, który jeszcze jako student medycyny uznał, że pacjentom w szpitalach największą ulgę w bólu przynosi humor. Wchodząc w konflikt ze skostniałym systemem leczniczym panującym w amerykańskiej służbie zdrowia, Adams zaczął stosować niekonwencjonalne metody własnego pomysłu. Zamiast białego fartucha nosił kwieciste koszule, przebierał się za clowna, którym zresztą zamierzał zostać w dzieciństwie, wreszcie wydawał z siebie niesamowite dźwięki, doprowadzając tym do rozpaczy dyrekcję szpitala. Najważniejszą ideą głoszoną przez Patcha jest przekonanie, że lekarze powinni leczyć ludzi, nie choroby. W Arlington (stan Wirginia, USA) stworzył on szpital, w którym dba się o to, by pacjenci nie byli ponurzy. – Kiedy pojawiam się w klinice, chorzy nie mają czasu, by myśleć o chorobie – twierdzi Adams. W latach 80. ub. wieku uznano go za prekursora gelotologii, a jego metodę zaczęto wykorzystywać w placówkach zdrowia nie tylko w Ameryce. O niekonwencjonalnym doktorze nakręcono nawet film, w którym główną rolę zagrał Robin Williams.

Wojciech Chudziński

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Czy rzucono na ciebie klątwę? Alexandra Chauran

Zły urok czy pech? Przekonaj się, czy rzucono na ciebie klątwę! Autorka w przystępny sposób przedstawia wszystko, co powinieneś wiedzieć o powstawaniu i działaniu klątw, ich wykrywaniu i zwalczaniu oraz rytuałach ochronnych, które pozwolą ci ustrzec siebie i bliskich przed wpływem złego uroku. Poznasz sposoby na rozpoznanie i zdjęcie każdej klątwy ? nawet takiej, którą nieświadomie sam na siebie rzuciłeś. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na październik 2019

Półkrzyż na pełni Księżyca, widowiskowa opozycja na nowiu, nadciągający kryzys ekonomiczny oraz polskie wybory do parlamentu. Zapraszam do lektury prognozy na październik 2019.
więcej »