Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka Najpopularniejsze

Święty Walenty - patron zakochanych i ...epileptyków

Autor Piotr Piotrowski, 08.02.2010

 

Święty Walenty obraz olejny z kaplicy Świętej Lucilli autorstwa Jacopo Bassano 1575 r.

Św. Walenty został patronem zakochanych dopiero w XV wieku. Wcześniej był czczony jako opiekun chorych na epilepsję.

Upublicznianie swoich uczuć w środkach masowego przekazu stwarza niepowtarzalną okazję uczestniczenia niemal w wenezuelskim melodramacie, w którym bohaterowie burzliwie przeżywają swoje miłosne uniesienia. Święto to, które budzi tak wiele kontrowersji wśród socjologów, jest niemal całkowicie akceptowane przez społeczeństwo, a jeszcze chętniej przez biznes.

Początki walentynek sięgają czasów antycznych. Według jednej z legend św. Walenty był kapłanem chrześcijańskim, który za czasów cesarza rzymskiego Klaudiusza II Gota (214-270) potajemnie udzielał zakochanym ślubów. Robił to wbrew cesarskiemu edyktowi zabraniającemu zawierania małżeństw. Imperium potrzebowało wówczas młodych mężczyzn, których zmuszano do zaciągnięcia się do wojska. Z kolei według innej legendy, św. Walenty był kapłanem więzionym na rozkaz Klaudiusza za szerzenie nauk Chrystusa.

W tradycji chrześcijańskiej św. Walenty, czczony 14 lutego, był męczennikiem, który ok. 269 roku poniósł śmierć jako biskup Terni pod Rzymem w czasach panowania cesarza Klaudiusza II. Podobno św. Walenty w czasie prześladowań uzdrowił ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia na chrześcijaństwo całej jego rodziny. W miejscu, w którym męczennik został pochowany, już w IV wieku papież Juliusz I kazał wznieść bazylikę. Od tego czasu kult św. Walentego rozszerzył się niemal na całą Europę chrześcijańską, gdzie był czczony jako patron chorych, zwłaszcza tych dotkniętych padaczką i cierpiących na zaburzenia nerwowe.

Zakochanym patronuje dopiero od XV wieku i prawdopodobnie stało się tak ze względu na objawowe podobieństwo cierpień psychicznych i stanu zakochania. Inni z kolei tłumaczą to zbieżnością dnia świętego z porą łączenia się na Wyspach Brytyjskich ptaków w pary. Według jeszcze innych badaczy dzień św. Walentego wywodzi się z czasów pogańskich. W starożytnym Rzymie dzień 14 lutego był bowiem wigilią święta zwanego Lupercalia, obchodzonego w intencji Faunusa, bożka stad i plonów. Rzymskie święto przejęły następnie Galia i Brytania, a do Ameryki tradycja walentynek przywędrowała wraz z osadnikami z Wysp Brytyjskich.

Jak twierdzą etnografowie, polskim odpowiednikiem Dnia Zakochanych mogło być czerwcowe święto Kupały, znane także sobótką, obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca. W tym czasie panny na wydaniu, aby zwrócić uwagę kawalerów, stosowały magiczne sposoby, np. wrzucały im do herbaty kostkę cukru, którą wcześniej przez dziewięć dni nosiły pod pachą.

W naszym kraju św. Walenty czczony jest od dawna, a w wielu polskich diecezjach znajdują się kościoły pod wezwaniem tego świętego. W Krobi, w archidiecezji poznańskiej, znajduje się nawet sanktuarium św. Walentego, gdzie przechowywane są jego relikwie. Jest on również patronem diecezji przemyskiej. Pieczy tego świętego powierzono na przykład miasto Limanowa, gdzie w jednej z kaplic wisi obraz, na którym święty w biskupich szatach przedstawiony jest na tle panoramy miasta. Z kolei w Tarnowie znajduje się kapliczka św. Walentego wzniesiona w 1798 roku. W kapliczce umieszczona jest figurka świętego, która przedstawia moment uzdrawiania chłopca.

To, że św. Walenty zakorzenił się w polskiej tradycji religijnej, jest skutkiem wpływów niemieckich. Kult tego świętego przywędrował do nas z Bawarii i Tyrolu. Jednak tradycja celebrowania walentynek dotarła do naszego kraju na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, wraz z napływem anglo-amerykańskiej kultury masowej. Wydaje się, że obecnie Dzień Zakochanych na dobre zadomowił się w krajobrazie polskiej obyczajowości, niemal zupełnie przyćmiewając obchodzone w PRL-u święto Dnia Kobiet.

Relikwie Świętego walentego w Rzymie

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Przewodnik tapingu dla każdego!

Taping stosują profesjonalni fizjoterapeuci, sportowcy, jak również osoby odczuwające ból. Jest to praktyczna metoda leczenia, całkowicie wolna od skutków ubocznych. Polega ona na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze, które nie ograniczają ruchów. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Walka o energię - astrologiczny webinar na maj

O tym, co będzie głównym polem rywalizacji, walki, potrzeb, pragnień i zmagań. Co będzie wyzwalać największe tęsknoty i namiętności w nadchodzącej Erze Wodnika? Walka o energię...
więcej »