Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Magia

Alektromancja - koguci fach!

Autor Natalia Toczek, 01.11.2012

Alektromancja - koguci fach!

 

 

 

Dzisiaj nie zdajemy sobie sprawy jak wielki potencjał kryje się w kogutach. Starożytni doceniali te ptaki i wykorzystywali je do wróżenia. Praktyka ta nazywana była alektromancją (z greckiego alectryon - kogut i manteia - wróżbiarstwo).

Wróżbę wykonuje się w momencie gdy słońce jest w znaku barana lub lwa. Podczas procesu przygotowania należy wewnątrz dużego koła, o granicach wyznaczonych przez nas, wpisać litery (np. na drewnianych tabliczkach lub listkach), a następnie położyć na nich ziarna pszenicy.

Do wróżenia wykorzystuje się młodego, białego koguta. Dziobiąc i zjadając paszę wyznacza on kolejność liter, które – po odpowiedniej interpretacji wróżbity – tworzą przesłanie. Ważne, by po zjedzeniu ziarna przez ptaka dodać na o miejsce nowe, w razie gdyby przesłanie zawierało powtarzające się litery.

W starożytności wykorzystywano do tych praktyk święte koguty tzw. cockfighting, które były pośrednikami w komunikacji pomiędzy ludźmi a bogami. Ciekawie opisana jest historia maga Iamblicusa, który posłużył się tym sposobem wróżenia do zbadania, kto będzie następcą ówczesnego cesarza Imperium Rzymskiego - Valensa (329-378 n.e.). Kogut wyznaczył cztery ziarna, do których przyporządkowane były litery „T H E O”. Mogły one oznaczać imiona "Teodozjusz," "," "Theodotus Theodorus", lub "Theodectes". Po zasłyszeniu wróżby Valens zgładził kilka osób o takich właśnie imionach. Inna teoria głosi, że cesarz ten bardzo zezłościł się, że o jego losie decydują siły nieczyste, w związku z czym kazał zaniechać alektromancji pod groźbą kary śmierci. W wyniku tego wielu wróżbitów i filozofów rzymskich straciło życie.

W Afryce znana jest inna forma tego typu praktyk. Wróżbici rozsypują na ziemię kukurydzę lub inne ziarno i wpuszczają na to miejsce ptaka. Gdy ten zadowoli się paszą i odejdzie, wróżbita sprawdza i interpretuje ułożenie i wzory ziaren, które ptak pozostawił na ziemi. Przypomina to wróżenie z fusów.


Jeśli ktoś posiada koguta – spróbujcie!

 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Zima w kuchni pięciu przemian - Anna Czelej

To już ostatnia książka z serii W kuchni Pięciu Przemian, z której ponad 100 przepisów nie tylko wzbogaci twój zimowy jadłospis, ale będzie także idealnym dopełnieniem całorocznego menu według Pięciu Przemian. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na październik 2020

Potężny półkrzyż znaków kardynalnych na nowiu i superopozycja na pełni. Przed nami kolejny wstrząsowy i dramatyczny miesiąc pod znakiem II fali covid-19 i zawirowań na rynkach gospodarczych. Co nas czeka w październiku? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na październik 2020.
więcej »