Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Podróże PATRONAT

Narzędzie bogów i władca Bali

Autor Natalia Toczek, 21.09.2012

Narzędzie bogów i władca Bali


Żywy, groźny, święty – tak w największym skrócie można opisać wulkan Gunung Agung, najwyższy szczyt Bali. Jego wysokość sięga do 3142 m n.p.m. Swoim wielkim trzonem góruje on nad wyspą przypominając mieszkańcom o potędze bogów.

Wulkan ten - według legend - został stworzony przez bogów, gdy wielka góra Meru (dla Balijczyków występująca w roli kosmicznej osi czasu) rozpadła się na dwie części: górę Agung i Batur (czyli drugi pod względem wysokości wulkan na Bali - 1717 m n.p.m.) Pierwsza z wymienionych symbolizuje „pępek świata” i ogrywa główną rolę w systemie religijnym mieszkańców. Szczególny charakter tego wulkanu zdradzają ołtarze poświęcone jego duchowi, usytuowane w każdej świątyni na wyspie.

Bogowie nie śpią, przesyłają znaki i karzą. Pierwsza odnotowana aktywność Gunung Agung nastąpiła w 1808 roku. Po około 150 latach góra odżyła na nowo, co przeistoczyło się w katastrofalną erupcję. Jej początki nastąpiły w dniu 8 marca 1963 roku, kiedy to Balijczycy czcili największe święto na wyspie Eka Desa Rudra. (Warto wspomnieć, iż w przeciwieństwie do innych świąt balijskich obchodzonych stosunkowo często, święto to występuje raz na 115 lat!) Kilka dni później - 17 marca z krateru wydostała się lawa, która zalała wioski i pochłonęła około 12 tysięcy ofiar. Gniew bogów czy przypadek? Skłonnych do wyboru drugiej z opcji może zaskoczyć fakt, iż jedna z najważniejszych świątyń balijskich Pura Besakih (Świątynia Matka), oddalona od wulkanu jedynie o 6 kilometrów, ocalała nienaruszona. O niej będziemy pisać w kolejnym artykule.


Doświadczać Agung można na dwa sposoby. Pierwszy z nich to 2-dniowa wspinaczka prowadząca na sam szczyt, która obdarowuje turystę pięknymi, malowniczymi krajobrazami widzianymi z góry.

Natomiast druga z możliwości to okrążanie wulkanu, za czym idzie zwiedzanie pól ryżowych i upraw drzewek salak (droga do Selatu) lub pagórków poprzecinanych głębokimi jarami (droga do Sidemenu).


Który sposób wybierasz?


 

Bądź świadomy siebie i rozkoszuj się magią wyspy!!

Wyprawa na Bali w cyklu UWAŻNE PODRÓŻE >>>
 

Pragniesz doświadzyć Bali jeszcze raz w Krakowie. Zobacz >>>

Zapraszamy!

 

 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Świadome śnienie dla początkujących

Powodów, aby nauczyć się świadomego śnienia, jest wiele. Począwszy od tego, by po prostu zapamiętywać swoje sny, przez programowanie snów według własnej woli i wyobrażeń, po przeżywanie w snach niezwykłych przygód (latanie lub podróże w czasie). »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na styczeń 2021

Upadek mitu, rewolucja, czy stagnacja? Oraz zmagania Koziorożca z Wodnikiem. Co nas czeka w pierwszym miesiącu nowego roku? Zaprasza do lektury prognozy na styczeń 2021.
więcej »