Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Podróże PATRONAT

Świątynia Pura Luhur Ulu Watu

Autor Natalia Toczek, 15.09.2012

 

 

Świątynia Pura Luhur Ulu Watu 

Wyobraźmy sobie piękny krajobraz złożony z 100-metrowych klifów podmywanych przez pieniste fale Oceanu Indyjskiego. Na końcu jednej ze skał, wśród egzotycznych roślin, dostrzegamy kanciasty dach niewysokiej pagody...


Tym samym w jednej sekundzie przenieśliśmy się myślami do południowej części Bali i obserwujemy świątynie Pura Luhur Ulu Watu.

Jej złożona nazwa oznacza: Pura "świątynia" Luhur „boskiego pochodzenia", ulu "koniec lądu", i watu "skała". Ulu Watu jest jedną z najstarszych świątyń na wyspie. Została wybudowana w X wieku przez Empu Kuturan – hinduskiego kapłana, który przed śmiercią, podczas medytacji doznał tam oświecenia. O jego duchowych zasługach przypominają dwa posągi znajdujące się w środku budowli. Jedna z nich przedstawia wizerunek kapłana, natomiast druga uwidacznia statek jakim płynął na wyspę.


Ulu Watu została powierzona bogom morza i jest jedną z sześciu magicznych budowli chroniących Bali przed złymi duchami. Wewnątrz niej znajduje się wiele posągów. Oprócz wymienionych wcześniej stoi tam także rzeźba hinduskiego boga nauki – Ganeszy. Niestety świątynia nie jest dostępna dla turystów. Można ją jedynie doświadczać z zewnątrz, choć i tutaj istnieje warunek: należy założyć na siebie odzież, która zakryje nogi, np. tradycyjny strój balijski – sarong (wypożyczany turystom na miejscu).


Opisywana budowla zwana jest także „Świątynią strzeżoną przez małpy”. Nie jest to przypadek. Makkaki nie boją się turystów. Wręcz przeciwnie - siadają na ich ramionach, zjadają z ręki i także...co już mniej przyjemne...kradną drobne przedmioty takie jak okulary, spinki do włosów czy nie strzeżony aparat fotograficzny.


Po całym dniu zwiedzania można podziwiać wspaniały zachód słońca podczas którego, nieopodal Ulu Watu, organizowany jest tzw. małpi taniec czyli Kecak Dance o czym pisaliśmy w poprzednim artykule: Synergia widowiska i rytuału - balijski Kecak Dance


Urok wyspy Bali nie zna granic.

 

Bądź świadomy siebie i rozkoszuj się magią wyspy!!

Wyprawa na Bali w cyklu UWAŻNE PODRÓŻE >>>

 

Pragniesz doświadzyć Bali jeszcze raz w Krakowie. Zobacz >>>

Zapraszamy!

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Czym jest szczęście?

Czym jest szczęście? - zapytała mnie dzisiaj Klientka? Odpowiedziałam jej pokrótce i bez dłuższego zastanowienia: słońcem. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »