Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Ogłoszenia Podróże PATRONAT

Urok balijskich targowisk - Denpasar

Autor Natalia Toczek, 02.09.2012


Urok balijskich targowisk- DenpasarDenpasar – stolica Bali, wizytówka wizytówki Indonezji. Ruch uliczny, zgiełk, szum. Mimo tego bardzo często odwiedzany rejon z powodu bliskości międzynarodowego portu lotniczego. Jego tradycje stołeczne sięgają czasów przed kolonialnych, kiedy był on centrum najpotężniejszego królestwa wyspy – Badung. Obecnie jest to centrum administracyjne wyspy. Również i przemysł turystyczny nie gardzi miastem – znajduje się w nim największe skupisko sklepików z tradycyjnymi wyrobami i pamiątkami.

Gwarne targowiska urosły do rangi symbolu Denpasar. Najbardziej znany to Pasar Badung - targ płodów rolnych – największe targowisko na Bali! Można tu nabyć liczne przyprawy, warzywa i owoce. Do największych należy także Pasar Kumbasari, gdzie znaleźć można akcesoria kuchenne, pamiątki, rękodzieła, dewocjonalia, biżuterię..czego dusza zapragnie. Szał! Wszystko to odbywa się w kolorowej scenerii, co zawdzięczać można szerokiej sprzedaży sarongów – tradycyjnych strojów indonezyjskich. Koło wyżej wymienionych istnieje także Targ Ptaków, gdzie w bambusowych klatkach sprzedawane są liczne koguty. Biorą one później udział w spektakularnych walkach kogutów, bardzo popularnych w tej części wyspy.

Pomimo zgiełku, w powietrzu unosi się delikatny zapach kadzideł. To przypomina turystom o panującej na wyspie atmosferze duchowości. Jako stolica Denpasar posiada w swoim wachlarzu atrakcji wiele świątyń. Najstarsza z nich to Świątynia Maospahit odrestaurowana po trzęsieniu ziemi w 1917 roku. Odkryto w niej antyczne figury z okresu Majapahit z XIV wieku. Do innych ciekawych pagód należy m.in. świątynia Sakenan, położona na wyspie Serangan, hinduska Jagatnatha czy Petilan Pengerebongan. Można wymieniać, ale jeszcze lepiej zobaczyć.


 

Oczywiście to nie koniec atrakcji. W Denapasar podziwiać można tradycyjne pałace, takie jak: Pałac Satria z XIV wieku czy Pałac Pemecutan czy Pałac Jero Kuta, który obejmuje kompleks fortyfikacji broniących niegdyś miasto przed najazdami.

Historia i to miasto naznaczyła swoim biegiem. Chodzi tutaj szczególnie o esplanda Alun-alun Puputan - plac, który upamiętnia zbiorowe samobójstwo w 1906 roku, podczas ostatecznej ofensywy holendrów najeźdźców. O tych wydarzeniach przypomina pomnik Catur Mukha przedstawiający Brahmę, którego cztery głowy zwrócone są we wszystkie strony świata.

Spragnieni większej ilości historycznych szczegółów mogą udać się do Muzeum Bali, które działa od !1932 roku. Eksponaty podzielone są tematycznie na cztery części. Podział ten odzwierciedla następujące po sobie style architektury panujące na wyspie. Można tutaj odnaleźć prehistoryczne narzędzia, stroje do ceremonii religijnych, klatki na ptaki, akcesoria kuchenne, instrumenty, maski, krisy i wiele innych.

Ciekawym miejscem jest także prywatny uniwersytet Udayama, w którego bibliotece znajdują się ponoć teksty w języku starobalijskim i starojawajskim zapisane na liściach palmowych.


A co z zabawą, tańcami, muzyką? Denpasar nie  zapomniał i o nich. Co roku przez jeden miesiąc, od  czerwca do lipca odbywa się Festiwal Sztuki Bali (Bali  Arts Festival). Organizowany jest on w Centrum sztuki  Taman Budaya. Na tę okazję zjeżdżają się turyści z  całego Świata. Podczas uroczystości odbywają się m.in.  pokazy tańców, muzyki regionalnej, konkursy piękności,  rękodzielnictwo, wystawy kwiatów, degustacja warzyw i owoców, wystawa strojów, tańce z maskami i wiele innych.


 

Wspaniałości nigdy za dużo!

 

Bądź świadomy siebie i rozkoszuj się magią wyspy!!

Wyprawa na Bali w cyklu UWAŻNE PODRÓŻE >>>

 

Pragniesz doświadzyć Bali jeszcze raz w Krakowie. Zobacz >>>

Zapraszamy!

 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Uzdrawianie (część 1)

Osoby zainteresowane rozwojem osobistym napotykają często na pojęcie "uzdrawianie" lub metody uzdrawiające. Dzieje się tak często dlatego, że wiedza Dalekiego Wschodu przesiąknięta jest nauką o energii życiowej. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »