Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Ogłoszenia

Sharmistha Mukherjee Kathak Troupe w Polsce

Autor Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej Transetnika, 16.08.2012

Sharmistha Mukherjee Kathak Troupe w Polsce

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasada Indii w Polsce, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Indyjską Radą d.s. Kontaktów Kulturalnych, zapraszają na przedstawienie taneczne „SHE” w wykonaniu mistrzyni tańca Kathak Sharmisthy Mukherjee i jej zespołu.

21.08. 2012, godz. 19.00 – Warszawa, Teatr Studio, PKiN, Pl. Defilad 1
23.08.2012, godz. 19.00 – Wrocław, Biuro Festiwalowe IMPART 2016, ul. Mazowiecka 17
Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń: kathakpoland@gmail.com

Sharmistha Mukherjee – wybitna tancerka Kathak, choreografka, reżyserka, felietonistka i działaczka. Specjalizuje się w tradycyjnym tańcu trubadurów z Indii północnych Kathak, który poznawała pod okiem najważniejszych mistrzów największych gharan (szkół). Od wielu lat występuje na scenach całego świata, m.in. w USA, Europie, Chinach, Nepalu, Bangladeszu, na Bliskim Wschodzie, w Jordanii, Indonezji, południowej i wschodniej Afryce, na Madagaskarze, w Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Wenezueli i Islandii, oraz rodzinnych Indiach, gdzie ma status gwiazdy. Jest członkinią-artystką ICCR (Indyjska Rada ds. Kontaktów Kulturalnych) i stałą felietonistką indyjskiego magazynu „The Standard”. Prowadzi liczne warsztaty taneczne, także dla dzieci.

Skład Sharmistha Mukherjee Kathak Troupe: Sharmistha Mukherjee, Vidyagauri Hemant Adkar, Shivani Salhotra Varma, Tripti Sanwal, Shobhna Jha, Aamrapali Bhandari, Nitin Jain

Kathak to jeden z ośmiu stylów klasycznych tańca hinduskiego, obecny na północy kraju, którego nazwa pochodzi od słowa katha – bajka, opowiadanie. Tradycja wywodzi ten styl od mitycznego barda Kathaksa, który podróżował od wsi do wsi i zarabiał na życie opowiadaniem legend, tekstów świętych ksiąg i hymnów religijnych, pomagając sobie przy tym tańcem i śpiewem. Styl płynnie łączy w sobie elementy kultury hinduskiej i muzułmańskiej, a okres jego szczególnej popularności to panowanie islamskiej dynastii Wielkich Mogołów. Tradycyjnie, spektakl odbywa się wśród siedzącej dookoła tancerza widowni, bez podwyższonej sceny. Tancerz zazwyczaj wykonuje kilka gestów, po czym zastyga na moment w jakiejś pozie, wykonuje znowu kilka gestów i znowu się zatrzymuje. Ze względu na podobieństwo ruchów rąk, nóg oraz podobną rytmikę istnieją teorie, wg. których od kathaku pochodzi hiszpański taniec flamenco, który dotarł tam razem z migrującymi Romami.

She” („Ona”) - Opowieści o starożytnych boginiach.
W Rygwedzie, jednym z najstarszych dzieł literatury, datowanym pomiędzy XVIII a XII wiekiem p.n.e., znajdujemy opowieści o wielu boginiach. Choć żadna z tych historii nie pełni roli kluczowej w samym tekście, są one dość obszerne i oddają ciekawość potężnych zjawisk natury i umiłowanie sił witalnych, które są reprezentowane przez boginie. Spektakl koncentruje się na przymiotach sześciu żeńskich bóstw wymienionych w Rygwedzie, każdemu poświęcając osobną opowieść, będącą współczesną interpretacją antycznej historii, a opracowana choreografia ukazuje zarówno ludzkie emocje, które kierują boginiami, jak i ich boskiego ducha.


Patroni medialni:
Program 2 Polskiego Radia
Folk24.pl
PopUpMagazine
etno.serpent.pl
Independent.pl
Wegetariański Świat
ezoter.pl
weare.pl


Organizatorzy:
Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej „Transetnika”
Instytut Adama Mickiewicza

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Dieta aztecka. Odchudzająca moc cudownych nasion CHIA - Dr Bob Arnot

Oto plan rewolucyjnej, trójfazowej diety azteckiej, opartej na pokarmach, które spożywali Aztekowie. Najważniejszym jej składnikiem są cudowne nasiona chia, które przebijają pod względem wartości odżywczych każdy inny rodzaj zdrowej żywności. Zawierają one 8 razy więcej omega-3 niż hodowlany łosoś atlantycki, 6 razy więcej wapnia niż mleko, 3 razy więcej żelaza niż szpinak, 2 razy więcej błonnika niż otręby, 15 razy więcej magnezu niż brokuły, 4 razy więcej selenu niż len! »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na styczeń 2021

Upadek mitu, rewolucja, czy stagnacja? Oraz zmagania Koziorożca z Wodnikiem. Co nas czeka w pierwszym miesiącu nowego roku? Zaprasza do lektury prognozy na styczeń 2021.
więcej »