Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sylwetki

Alan Watts - namiętny sensualista czy wielki bodhisattwa?

Autor Wydawnictwo Kendra Publishing, 30.05.2012

Kim był Alan Watts? Ilu z was słyszało o tej nieprzeciętnej postaci? A jeśli już słyszeliście, to z kim ta osoba wam się kojarzy – filozof, ksiądz, profesor, namiętny hedonista, a może mistyk czy guru? Poprawniej zapewne byłoby zapytać kim JEST Alan Watts?

 
– wciąż obecny dzięki swoim dziełom – książkom i niezliczonym wykładom, w których jego dowcip i pełne humoru podejście do życia przetrwały do dzisiaj.
 
W latach 60-tych XX wieku, kiedy większość ludzi zajmowała się grą na giełdzie i spłacaniem kredytów hipotecznych, Alan Watts [1915-1973] postanowił zamieszkać na kolorowej barce, poświęcając swój czas pisaniu, nagrywaniu wykładów oraz inspirowaniu swojego pokolenia do określenia na nowo wartości życiowych.
 
We wczesnych latach dzieciństwa zetknął się z kulturą i sztuką Orientu, którymi od tej pory niezmiennie się fascynował. Na jego twórczość ogromny wpływ wywarły wschodnio-indyjskie filozofie Wedanty i Buddyzm, oraz myśl taoistyczna odzwierciedlona w poezji Zen, sztuce Chin i Japonii. W połowie lat 60-tych wraz ze swoimi studentami wiele podróżował po Japonii, odwiedził także Birmę, Cejlon i Indie.
 
Przez ponad 40 lat swojej pracy Watts zyskał reputację czołowego interpretatora filozofii Wschodu dla zachodnich odbiorców. Napisał w sumie ponad dwadzieścia pięć książek oraz nagrał setki wykładów i seminariów, kształtując własną filozofię, którą szczerze i z wielką radością dzielił się ze swoimi czytelnikami i słuchaczami na całym świecie. Całokształt jego dzieł prezentuje model indywidualizmu i auto-ekspresji, dorównujący niewielu filozofom. W swoich pracach poruszał tematy tak istotne jak: tożsamość osobista, prawdziwa natura rzeczywistości, świadomość wyższa, cel i znaczenie życia, pojęcie i wyobrażenie Boga oraz niematerialna pogoń za szczęściem. Osobiste doświadczenia powiązał z wiedzą naukową oraz naukami wschodniej i zachodniej filozofii, religii i duchowości.
 
Nie był on oczywiście mistykiem w tradycyjnym znaczeniu. Kochał życie zmysłowe i wszystko go pasjonowało. Dużo pił, brał LSD, żenił się trzy razy i miał siedmioro dzieci. Zmarł w wieku 58 lat. Jego powołaniem było, jak mówił, rozmyślanie nad naturą wszechświata. Uczucie bojaźni i fascynacji przywiodło go do filozofii, psychologii, religii i mistyki – doświadczonych przeżyciem, a nie tylko słowami. Nie chciał mówić o czymś, czego naprawdę sam nie odkrył. [Za: Anne Bancroft Współcześni mistycy i mędrcy, wydanie polskie]
 
W swojej autobiografii „In My Own Way” [1972, In My Own Way - An Autobiography] Watts napisał o sobie: „Jestem zatwardziałym sensualistą” kochającym seks, dobrą kuchnię, wino, alkohol, cygaro i fajki, oraz pięknie oprawione książki; a także ogrody, oceany i lasy. 
 
Jego życie i dzieła odzwierciedlają zdumiewającą przygodę: był redaktorem, anglikańskim księdzem, dziekanem uczelni, prezenterem radiowym, autorem, wykładowcą i duszą każdego towarzystwa. Fascynowały go łucznictwo, kaligrafia, gotowanie, śpiew i taniec, poza tym zawsze mógł sobie pozwolić na samotne wędrówki w otoczeniu dzikiej natury. Po opuszczeniu kościoła już nigdy nie został członkiem żadnej organizacji religijnej, dużo jednak pisał i mówił o Buddyzmie Zen, Taoizmie i Hinduizmie.
 
Alan Watts był filozofem-komikiem. Zresztą zdawał sobie z tego sprawę. Najbardziej zależało mu na tym, by sprawić radość sobie i publiczności. Z łatwością przechodził od zwykłej akademickiej powagi i naukowego obowiązku do radosnej zabawy, którą uważał za nowy i wyższy poziom w naturalnym rozwoju człowieka. [ze wstępu do polskiego wydania Tao strumienia Alana Wattsa].
 
Jednego razu Shunryu Suzuki [japoński mnich buddyjski, popularyzator Buddyzmu Zen w USA] wściekł się wykrzykując: „Zupełnie nie pojęliście Alana Wattsa! Powinniście dostrzec to, co on robi. Jest on wielkim bodhisattwą!”
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                           


  


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeniLiczniki

Ezoter poleca artykuł

Ho oponopono wg Morranah Simeony

Ho'oponopono to petycja do Miłości, aby wypełniła sobą wszystko to, co nią nie jest. Na kursie nauczysz się oryginalniej metody Morrnah Simeony. Sprawdź terminy w swoim mieście »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na styczeń 2019

Nowy rok zaczynamy dwoma ważnymi zaćmieniami - Słońca i Księżyca oraz ciężkim półkrzyżem na pełni. Wygląda na to, że czekają nas duże i niezbyt przyjemne zawirowania. O tym, co nas czeka w styczniu pisze nasz astrolog Piotr Gibaszewski w swojej prognozie na styczeń 2019.
więcej »