Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sylwetki

Alan Watts - namiętny sensualista czy wielki bodhisattwa?

Autor Wydawnictwo Kendra Publishing, 30.05.2012

Kim był Alan Watts? Ilu z was słyszało o tej nieprzeciętnej postaci? A jeśli już słyszeliście, to z kim ta osoba wam się kojarzy – filozof, ksiądz, profesor, namiętny hedonista, a może mistyk czy guru? Poprawniej zapewne byłoby zapytać kim JEST Alan Watts?

 
– wciąż obecny dzięki swoim dziełom – książkom i niezliczonym wykładom, w których jego dowcip i pełne humoru podejście do życia przetrwały do dzisiaj.
 
W latach 60-tych XX wieku, kiedy większość ludzi zajmowała się grą na giełdzie i spłacaniem kredytów hipotecznych, Alan Watts [1915-1973] postanowił zamieszkać na kolorowej barce, poświęcając swój czas pisaniu, nagrywaniu wykładów oraz inspirowaniu swojego pokolenia do określenia na nowo wartości życiowych.
 
We wczesnych latach dzieciństwa zetknął się z kulturą i sztuką Orientu, którymi od tej pory niezmiennie się fascynował. Na jego twórczość ogromny wpływ wywarły wschodnio-indyjskie filozofie Wedanty i Buddyzm, oraz myśl taoistyczna odzwierciedlona w poezji Zen, sztuce Chin i Japonii. W połowie lat 60-tych wraz ze swoimi studentami wiele podróżował po Japonii, odwiedził także Birmę, Cejlon i Indie.
 
Przez ponad 40 lat swojej pracy Watts zyskał reputację czołowego interpretatora filozofii Wschodu dla zachodnich odbiorców. Napisał w sumie ponad dwadzieścia pięć książek oraz nagrał setki wykładów i seminariów, kształtując własną filozofię, którą szczerze i z wielką radością dzielił się ze swoimi czytelnikami i słuchaczami na całym świecie. Całokształt jego dzieł prezentuje model indywidualizmu i auto-ekspresji, dorównujący niewielu filozofom. W swoich pracach poruszał tematy tak istotne jak: tożsamość osobista, prawdziwa natura rzeczywistości, świadomość wyższa, cel i znaczenie życia, pojęcie i wyobrażenie Boga oraz niematerialna pogoń za szczęściem. Osobiste doświadczenia powiązał z wiedzą naukową oraz naukami wschodniej i zachodniej filozofii, religii i duchowości.
 
Nie był on oczywiście mistykiem w tradycyjnym znaczeniu. Kochał życie zmysłowe i wszystko go pasjonowało. Dużo pił, brał LSD, żenił się trzy razy i miał siedmioro dzieci. Zmarł w wieku 58 lat. Jego powołaniem było, jak mówił, rozmyślanie nad naturą wszechświata. Uczucie bojaźni i fascynacji przywiodło go do filozofii, psychologii, religii i mistyki – doświadczonych przeżyciem, a nie tylko słowami. Nie chciał mówić o czymś, czego naprawdę sam nie odkrył. [Za: Anne Bancroft Współcześni mistycy i mędrcy, wydanie polskie]
 
W swojej autobiografii „In My Own Way” [1972, In My Own Way - An Autobiography] Watts napisał o sobie: „Jestem zatwardziałym sensualistą” kochającym seks, dobrą kuchnię, wino, alkohol, cygaro i fajki, oraz pięknie oprawione książki; a także ogrody, oceany i lasy. 
 
Jego życie i dzieła odzwierciedlają zdumiewającą przygodę: był redaktorem, anglikańskim księdzem, dziekanem uczelni, prezenterem radiowym, autorem, wykładowcą i duszą każdego towarzystwa. Fascynowały go łucznictwo, kaligrafia, gotowanie, śpiew i taniec, poza tym zawsze mógł sobie pozwolić na samotne wędrówki w otoczeniu dzikiej natury. Po opuszczeniu kościoła już nigdy nie został członkiem żadnej organizacji religijnej, dużo jednak pisał i mówił o Buddyzmie Zen, Taoizmie i Hinduizmie.
 
Alan Watts był filozofem-komikiem. Zresztą zdawał sobie z tego sprawę. Najbardziej zależało mu na tym, by sprawić radość sobie i publiczności. Z łatwością przechodził od zwykłej akademickiej powagi i naukowego obowiązku do radosnej zabawy, którą uważał za nowy i wyższy poziom w naturalnym rozwoju człowieka. [ze wstępu do polskiego wydania Tao strumienia Alana Wattsa].
 
Jednego razu Shunryu Suzuki [japoński mnich buddyjski, popularyzator Buddyzmu Zen w USA] wściekł się wykrzykując: „Zupełnie nie pojęliście Alana Wattsa! Powinniście dostrzec to, co on robi. Jest on wielkim bodhisattwą!”
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Czy rzucono na ciebie klątwę? Alexandra Chauran

Zły urok czy pech? Przekonaj się, czy rzucono na ciebie klątwę! Autorka w przystępny sposób przedstawia wszystko, co powinieneś wiedzieć o powstawaniu i działaniu klątw, ich wykrywaniu i zwalczaniu oraz rytuałach ochronnych, które pozwolą ci ustrzec siebie i bliskich przed wpływem złego uroku. Poznasz sposoby na rozpoznanie i zdjęcie każdej klątwy ? nawet takiej, którą nieświadomie sam na siebie rzuciłeś. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na wrzesień 2020

O drugiej fali epidemii covid-19, białoruskim przebudzeniu, układzie latawca na pełni Księżyca, horoskopie zaprzysiężenia prezydenta Dudy i innych ciekawych wydarzeniach w prognozie wideo na wrzesień 2020.
więcej »