Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Filozofia i religia

Skąd wziąć Palmę?

Autor www.mowimyjak.pl, 01.04.2012

Czy kiedykolwiek miałeś okazję zrobić Palmę? Zobacz filmik instruktażowy i poznaj proste techniki na wykorzystanie tanich i łatwo dostępnych materiałów do wykonania imponujących dekoracji. 

Niedziela Palmowa - skąd to święto?

Niedziela Palmowa wpisuje się chrześcijańską liturgię okresu Wielkanocnego. Obchodzi się ją zawsze na tydzień przed samymi świętami i jest to znak, że ten niezwykły dla chrześcijan czas jest już blisko. Według tradycji upamiętnia się wówczas uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, podczas którego ludność w ramach spontanicznej celebracji rzucała mu na powitanie palmowe gałązki.
 
W obrzędowości katolickiej powstał więc zwyczaj odwiedzania tego dnia kościołów z “palmami”. Ze względu na brak występowania tego typu roślin w naszym klimacie, polskie palmy są właściwie wiązankami suchych kwiatów i bazi, zdobionych czasem dodatkowo kolorowymi wstążkami. Zwykle mają one rozmiary normalnych kwiatowych wiązanek, choć w niektórych miejscach wyobraźnia i wierność tradycji ewidentnie poniosła ludowych twórców...

Najpiękniejsze i największe palmy w Polsce

Regionem, gdzie Niedzielę Palmową zawsze świętowano z wyjątkową celebrą były od lat Kurpie. Dziś tradycja ta powoli zanika, ale wciąż są dwa miejsca, gdzie konstruuje się palmy gigantycznych rozmiarów.
 
To Łyse i Lipniki - miejscowości położone “u zbiegu” granic województw Mazowieckiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego niedaleko miasta Myszyniec.
 
Co roku (właśnie dziś 1 kwietnia) odbywa się tu uroczysta procesja z palmami. Biorą w niej udział mieszkańcy miejscowości, jak i przyjezdni z całej Polski. Poza mszą odbywa się tu wówczas ludowy festyn z koncertami zespołów folklorystycznych, gdzie można też kupić tradycyjne kurpiowskie specjały. Wczesnym popołudniem ogłaszany jest zwycięzca konkursu na najpiękniejszą palmę. Dla mieszkańców to duży prestiż, wiele z nich przygotowania do konkursu i konstrukcję palm zaczyna wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu.
 
 
Tekst pochodzi z  www.mowimyjak.pl
 
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Uzdrawianie Gamma. Jak w 5 minut wyeliminować z podświadomości ograniczające nas przekonania

Od naszych przekonań zależy wszystko, co nas w życiu spotyka. Ale są one jak góra lodowa.Jesteśmy świadomi jedynie w 10% z nich. Pozostałe 90% leży w podświadomości. Często więc nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie one są i jaki mają wpływ na nasze życie. Dzięki Systemowi Uzdrawiania Gamma poznasz te przekonania, których nie jesteś świadomy i zdołasz je zmienić. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »