Cytat tygodnia

“Odkrycie głębokiej prawdy o pragnieniu, to jak uwolnienie się od przymusu. Dopiero wtedy możemy przyjmować całym sercem”

- Ruediger Schache


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

Kartki



Wyślij kartkę
Duchowy Rozwój

Lekcja 36. Świadomy umysł. Byle nie ugrzęznąć

Autor Subramunija Swami, 09.11.2011

Ich dezorientacja żywi trzy lwy: pożądanie, złość i ignorancja. Ich chaotycznymi myślami pożywiają się cztery szakale: umysł, intelekt, wola i egotyzm. Ich zmysłowymi myślami karmi się pięć słoni: smak, wzrok, dotyk, słuch i zapach. Oto wewnętrzni i zewnętrzni wrogowie umysłu. (Tirumantiram 2214)

Skoncentrujcie się na tych słowach i spróbujcie przeniknąć ich głębsze znaczenie. Oddychajcie głęboko przeponą przez kilka minut, aż poczujecie się odprężeni i spokojni. „Istnieje tylko jeden umysł. Świadomość, inaczej ego, działa w obrębie różnych stanów umysłu. Jedna dziesiąta umysłu na planie świadomym działa, sama napędzając się do działania. Celem jest zapanowanie nad świadomym umysłem i stanie się świadomie świadomym”. Zastanówcie się głębiej nad tym stwierdzeniem, po czym zapiszcie na kartce własne objaśnienie i zachowajcie je, by za jakiś czas się do niego odwołać. Kiedy działamy na planie świadomego umysłu, nie możemy całkowicie się z nim identyfikować.
 
Powinniśmy zachować postawę obserwatora i kontrolera. Myślcie o tym, koncentrując się na tych słowach. Dojdziecie do wniosku, że w naszych rozważaniach o umyśle poruszamy się po starożytnej ścieżce wiodącej w pięciu krokach ku oświeceniu. Te kroki to: uwaga, koncentracja, medytacja, kontemplacja i poznanie Boga.

Umysł jest obszernym bytem. Z mistycznego punktu widzenia obejmuje wszystko, nawet elementy na planie materialnym. Umysł i materia nie są dwiema różnymi rzeczami. Materia jest jednym ze stanów umysłu. Materialna egzystencja istnieje w świadomym umyśle. Rozszerzcie swoją wizję umysłu tak, by objęła cały wszechświat od atomu po galaktykę. Potem uświadomcie sobie, że jesteście tym umysłem i że jego zewnętrzne przejawienie jest zaledwie jedną dziesiątą całości umysłu.

Żyjąc w sferze świadomego umysłu, słuchamy uszami, patrzymy oczami, dotykamy palcami. Jesteśmy zakotwiczeni w swoich zmysłach, działamy instynktownie w ramach swojego fizycznego ciała. Działamy intelektualnie w ramach nabytej edukacji, pracujemy energicznie i niestrudzenie w świecie zewnętrznych form. Możemy żyć w sferze świadomego umysłu przez wiele kolejnych wcieleń, ponieważ świadomy umysł ciągle się zmienia i napędza tymi przemianami. Jedna idea, jedna myśl wiodą ku następnej, ta wiedzie ku następnej itd.
 

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany


Dodaj komentarz

Komentarze

Nick:

Tytuł:

Treść komentarza:

Kod z obrazka:

captcha

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter poleca


 


 

Ezoter poleca artykuł

Poczucie winy

Każdy upadek jest okazją do nauki, do zdobycia cennego wglądu w siebie, do wzięcia większej odpowiedzialności za swoje życie. A jednak to, że tak często doznajemy rozczarowań z powodu naszych upadków moralnych, sprawia, iż poczucie winy nie opuszcza nas, i potępiamy siebie. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na maj 2012

Maj wita nas piękną, letnią pogodą. Co nas zatem czeka w tym bardzo ważnym dla Polski i świata miesiacu? O tym pisze nasz astrolog Piotr Gibaszewski w swojej kolejnej miesięcznej prognozie.
więcej »