Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Renesans w zarządzaniu czyli wyjść poza utarte schematy

Autor Anna Marta Wilczkowska, 03.11.2011

                                             

Renesans – słowo znane nam wszystkim. Ze szkoły, z podróży, zainteresowań… Naukowo rzecz biorąc jest to określenie pewnego stadium rozwoju kultury europejskiej.

Kiełkował na urodzajnych w antyczne zabytki ziemiach włoskich  by zadomowić się w całym ówczesnym cywilizowanym świecie – zawsze modelując się do charakteru ludzi i krajów, do których docierał.

Myśl  renesansu była tyleż pod wpływem szkół, filozofii i nauki starożytnej  co i średniowiecznej. Stąd w ideach renesansu pojawia się problematyka astrologiczna, magia, medycyna, fizyka i kosmologia, a nawet nauka o cudach i czarach.  W tym ujęciu  renesans wymyka  się upraszczającej charakterystyce epoki jako zdominowanej przez postawy racjonalistyczne i scjentystyczne.
Ale i umysł ludzki również wymyka się tym ujęciom. Liczne współczesne dowody potwierdzają tę tezę.

No właśnie – umysł ludzki… Co to wszystko ma wspólnego z umysłem człowieka?

Moim zdaniem ma. Zarówno z rozwojem człowieka, jak i z rozwojem cywilizacji.  Kultura jest bezpośrednim efektem rozwijania się cywilizacji – co  obserwujemy na licznych artefaktach historycznych – możemy zacząć od jaskiń Chauvet,  Lascaux i Altamiry… Przypatrzmy się  co na tych malowidłach widać?
Oto wyobrażenie żubra bądź bizona. Wyraźnie widać strzały w ciele zwierzęcia.
 


 

W tym przedstawieniu widać postać zwierzęcia i postać człowieka – mężczyzny w pozycji imponującej.
 
To rysunkowa rekonstrukcja malowidła sporządzona przez naukowców.
Proszę zwrócić uwagę na liczne strzały godzące w wielkie koty na pierwszym planie. Dalej widać głowy zwierząt rogatych z zarzuconymi sieciami.
Można przyjąć, iż malowanie na skalnych ścianach scen z polowań, obrazów zwierząt i ludzi, odciskanie rąk – było swoistym programowaniem udanych łowów – wydarzało się najpierw w wyobraźni, potem wizualizowane było w obrazach, a następnie w realnym działaniu.
Czy to takie prehistoryczne NLP?  Taniec w Cogul
 
Artefaktów i teorii można przytoczyć wiele. Nie da się jednak zaprzeczyć, że wielkość mózgu człowieka prehistorycznego, i współczesnego nie różni się specjalnie.
Homo Erectus    Homo Sapiens
Czaszka człowieka współczesnego 

Natomiast dzisiejszy menedżer zmuszony do przetrwania przez, powiedzmy, miesiąc w warunkach w jakich żył człowiek kromanioński – miałby poważne problemy.  Badacze  stwierdzili, że niemowlę przeniesione w czasie z okresu malarstwa jaskiniowego do współczesności – doskonale rozwijałoby się i nie byłoby różnicy między nim, a dziećmi współcześnie urodzonymi.  Skąd więc problemy naszego menedżera w paleolicie?
Z „rozleniwienia” zmysłów, a co za tym idzie – mózgu w tych obszarach, które przestały być intensywnie używane w wyniku postępu cywilizacyjnego i rozwoju kultury.  Ale mózg nie zmienił kształtu i budowy od tamtego czasu, więc te możliwości wciąż w nas tkwią – wiedzą o tym twórcy NLP, metody SITA i innych „nowinek”. A może „starzynek”?
Między wszelkim paradygmatem  naukowym, a wiedzą z tzw. pogranicza nauki – jest bardzo szerokie pole. Na tym polu zasadzono to, co nie poddaje się badaniu „szkiełkiem i okiem”, ale czego istnienia nie można jednoznacznie wykluczyć. Dla naszych potrzeb możemy nazwać to ezoteryką, w rozumieniu wiedzy ukrytej, mistycznej, nie mającej jednak NIC WSPÓLNEGO ani z New Age, ani z okultystycznymi praktykami. Ezoteryzm we współczesnej kulturze popularnej pojawia się  między innymi w twórczości Paulo Coelho, Umberto Eco czy Dana Browna.
Techniki i sposoby na budowanie własnej skuteczności w dowolnej dziedzinie – może to być nawet biznes – są ukryte w nas samych. Rzecz w tym, jak je odkryć?
Są ludzie tak uzdolnieni muzycznie,  że nawet gdy mówią,  to melodia ich głosu, śpiewna intonacja – powoduje u innych przyjemność słuchania. Są i tacy, którzy zawsze wiedzą jak zrobić pieniądze – choćby na byle czym.
Skąd mają te talenty? Czy można je rozwijać?
Wiadomo, że uzdolnieni artystycznie mogą swobodnie kształcić się i pracować nad swoimi  predyspozycjami. A inni?
Kreatywność, twórczość – jak widać towarzyszy człowiekowi od samego początku. Z najstarszych dowodów – zachowały się przejawy sztuk plastycznych i instrumenty muzyczne, dowodzi to jednak nie tyko potrzeb estetycznych czy kulturalnych człowieka. Zastanawiające, że małe dziecko bardzo szybko i chętnie tworzy swoje własne – symboliczne obrazy świata – jeśli tylko ma możliwość   – często opowiada  ich znaczenie  nawet jeśli nie ma słuchaczy.

  Maks 3 lata

Sprowadzanie pojęć do znaków jest domeną zarówno współczesnych ludzi, jak i dawnych – na przestrzeni wieków. Szukanie znaków – również. Tu kłania się Jung wraz ze swoimi teoriami synchroniczności.

Czym, kim jest narysowany w ten sposób człowiek?


Jak kreować własną rzeczywistość, poznawać siebie, swoje możliwości                   i odkrywać własny  potencjał?
Jak  nauczyć się codziennego budowania swojej siły  i skuteczności – pozostając jednocześnie w zgodzie z sobą samym, z ludźmi, ze światem?
Jak aktywnie kształtować postawy  w kierunku kreatywności, innowacyjności i inicjatywy, a także świadomą odpowiedzialność za siebie                     i swoją pracę?
Obecnie traktowane z przymrużeniem oka nauki starożytne zawierają wiele sposobów i technik pomagających nie tylko odpowiedzieć na te pytania.
Umiejętnie stosowane techniki wyobrażeniowe potrafią nawet leczyć, stąd idea pozytywnego myślenia i uznanych technik afirmacyjnych, dalej praca z autosugestią, sugestią czy metoda Silvy.
Jakby nie patrzeć – wszystko co człowiek chce stworzyć ma swój początek w głowie. Warto zadbać o jak najlepszą jej kondycję, o dobrą współpracę obu półkul mózgowych.  Jednak nie tylko tam jest zasadzona wiedza o nas samych, nie tylko głowa naszego menedżera przeniesionego w czas prehistoryczny ma sprawnie funkcjonować. Również i jego ciało. Jest ono ogromnym źródłem wiedzy o sobie samym i najlepszym współpracownikiem umysłu. Harmonia ciała, umysłu i duszy – to droga do wszelkiego sukcesu.
Najstarsze znane nam techniki uruchamiania procesów twórczych to techniki szamańskie. Są bardzo  głębokie, a zarazem  odpowiadają  naturze człowieka tak mocno,  że istniejąc w świecie ludzi od kilkudziesięciu tysięcy lat -trwają nadal. Tutaj każdy odkrywa swoje własne podejście do niematerialnych aspektów istnienia.
Twórczość jest właśnie tym niematerialnym aspektem…
Głęboko pod płaszczem cywilizacji  i kultury ukryte jest to, czego szukał Leonardo, Mindel, Jung i kilku innych. Tylko od  decyzji, czy warto to odszukać zależy jakość   życia i…   pracy. To nie jest czas utartych schematów. To czas wielkich zmian i odkryć.
Na rynku pojawiają się różne warsztaty torujące drogę do siebie samego.
Naszym celem, jest wskazanie drogi do siebie zintegrowanego wewnętrznie, świadomego, twórczego, przedsiębiorczego, innowacyjnego. Do siebie dokonującego wolnych, świadomych wyborów.

 


Anna Marta Wilczkowska      06 lutego 2009

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Ezoter zacytowany przez Politykę

Tygodnik Polityka w artykule pt. Obsesja coachingu Polokołczing Joanny Drosio-Czaplińska cytuje tekst opublikowany na łamach portalu Ezoter pt. Wróżka czy coach? Pauliny Napory. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na grudzień 2019

Ingres Jowisza w Koziorożca, uściślająca się koniunkcja Saturna z Plutonem oraz półkrzyż znaków zmiennych. Zapraszam do lektury prognozy na grudzień.
więcej »