Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Lekcja 31. Dobre towarzystwo

Autor Subramunija Swami, 05.10.2011

Chcąc zachować czystość, należy otaczać się dobrymi, pobożnymi ludźmi. Wielu naiwnych ludzi, myśląc że ich duchowość będzie w stanie wyciągnąć ignorantów ze świata ciemności, utknęło w świecie tych ostatnich. Nie łudźmy się, że będziemy zdolni dokonać to, co udaje się tylko wielkim duszom. Dla własnego bezpieczeństwa wzmacniajmy się w towarzystwie podobnych sobie.

Nieszczęście Kalijugi, obecnego wieku upadku, polega na tym, że wśród liderów ludzkości jest więcej osób pochodzących z Narakaloki, świata mroku, niż z Dewaloki, świata światłości. Przewaga liczebna daje tym pierwszym siłę, kiedy jednoczą się w sojuszu korupcji, oszustwa i pogardy dla ludzi z Dewaloki (usytuowanych w ćakrach powyżej muladhary). Dlatego ci ostatni powinni starannie dobierać sobie towarzystwo, tzn. szukać ludzi podobnych sobie. Nie powinni łudzić się, że będą w stanie naprawdę zmienić ludzi z Narakaloki. Ci ostatni, uwięzieni w sieci gniewu, chciwości, zawiści, pogardy, tchórzostwa i żądzy, wciągają do swego świata ludzi prawych, narzucają im swoje zasady i oczekują podporządkowania, a w razie sprzeciwu prześladują ich.

Rozpoczęcie „czystego” życia jest proste. Nie trzeba porzucać czegokolwiek. Wystarczy nauczyć się „lubić” rzeczy, które są lepsze. Na tym polega duch czystości.

Porzucanie czegoś pod przymusem wywołuje napięcie. Zamiast tego szukajcie rozwiązań, które poprawią jakość waszego życia, szukajcie czystości (śaućam). Na przykład, pokarmy w gunie tamas (ignorancji) zastępujemy pokarmami w gunie radźas (namiętności). Ponieważ potrawy w gunie sattwa smakują lepiej i poprawiają nasze samopoczucie, porzucamy także potrawy radźasowe.

Wszystkimi ludźmi na tej planecie kierują pragnienia. Dlatego skierujmy je z jednych rzeczy na inne, lepsze i sprawmy, by nasze pragnienia pomogły nam się udoskonalić. Nauczmy się pragnąć smaczniejszych sattwicznych potraw, słuchać bardziej wzniosłych dźwięków, kupować mniej szkodliwe i wytwarzane bez wyzysku produkty, a wtedy obumrze w nas pragnienie rzeczy hamujących naszą drogę do wyzwolenia.

Pewien człowiek powiedział mi, że przestał pić kawę, ponieważ nadmiernie pobudza, że przestał jeść mięso, ponieważ zabija cholesterolem i przyczynia się do wycinania lasów tropikalnych. Można też przestać pić kawę, ponieważ znalazło się lepszy napój. Wypróbujcie rozmaite napoje.

Niektórzy z was odkryją, że kawa wywołuje niestrawność, a zielona herbata pomaga trawić, zwłaszcza potrawy tłuste i ciężkostrawne. Do tego jest smaczna. Inni odkryją, że świeże, pożywne warzywa, ugotowane zaraz po zerwaniu dają więcej energii niż jedzenie martwego mięsa, mrożonego i naszpikowanego konserwantami. Inni odkryli jeszcze, iż spożywanie zwierzęcia zaraz po upolowaniu zapewnia więcej składników odżywczych niż jedzenie zwierzęcia zabitego w rzeźni, zakonserwowanego i nasączonego barwnikami (żeby zachować czerwony kolor dla zachowania pozorów świeżości), mrożonego i gotowanego.

Zastanówcie się, zanim coś porzucicie. Osoba niedojrzała duchowo będzie oczekiwać, że wszyscy inni zrobią to, co ona albo oznajmi światu o swej mikro ascezie. W przeciwieństwie do niej, osoba dojrzała duchowo dokona „po cichu” korzystnych wyborów i będzie robić swoje.

www.siwasakti.pl

Zobacz poprzednią lekcję 30.Wewnętrzna i zewnętrzna istota

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Złe czasy na miłość.

Taki tytuł nosi tomik wierszy, który napisałam wiele lat temu. Miałam wtedy chyba 16 lat. Pierwsza wielka miłość, dwa tomiki miłosnych, przygnębiających wierszy. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na wrzesień 2020

O drugiej fali epidemii covid-19, białoruskim przebudzeniu, układzie latawca na pełni Księżyca, horoskopie zaprzysiężenia prezydenta Dudy i innych ciekawych wydarzeniach w prognozie wideo na wrzesień 2020.
więcej »