Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Terapie Naturalne i Zdrowie

Gong i jego energia

Autor Dorota Pasalska, 12.01.2010

 

 

Gong i jego energia

Dlaczego gong? Bo jest najprostszy, najbardziej prymitywny, niepodatny na "interpretacje umysłu" a jednocześnie najmocniej działa. Zwykły kawałek blachy, który czyni cuda. No... niezupełnie zwykły. I niezupełnie blachy.

Gongi wykonane są z brązu. Niektóre z dodatkiem niklu. Należą do nielicznej grupy tzw. idiofonów, czyli instrumentów "żywych". charakteryzują się one tym, że dźwięk, po jego wydobyciu (np. przez uderzenie pałką) NARASTA, a nie maleje z czasem. Instrument sam z siebie tworzy więc dodatkową energię, poprzez łączenie się dźwięków, nazywanych alikwotami. To dlatego mistrzowie gongu twierdzą, że nie można się nauczyć grać na gongu, bo gong SAM gra. Rzeczywiście, często miałam takie wrażenie. Gram czysto intuicyjnie- nie potrafiłabym powtórzyć  żadnego spektaklu- ba! nawet żadnej sekwencji dźwięku. Jedyne, co mogę zrobić, to otworzyć gong, a wtedy lekkie dotknięcia pałką powodują, że energia sama płynie do słuchaczy. Oto, co na ten temat mówi Don Conreaux:
 
"-Według pewnego starego powiedzenia - nikt cię nie nauczy grać na gongu.
Jedynie sam Gong może cię nauczyć.
Wydaje ci się, że grasz, ale faktycznie to Gong gra przez ciebie.
Dlatego dawni nauczyciele mówili, że mogą tylko pokazać uczniowi Gongu, jak podchodzić do niego bez Ego."
Gong wytwarza najsilniej rezonujący dźwięk ze wszystkich dźwięków odkrytych kiedykolwiek przez człowieka. Powstał kilka tysięcy lat temu, w warunkach cywilizacyjnych odmiennych od naszych, w których wierzono, że świat jest dźwiękiem, powstał z dźwięku i rozwinięto technologie z tym związane na skale współczesnemu człowiekowi niepojętą. Gong był najważniejszym instrumentem „magicznym”, powszechnie używanym do wielu rytuałów oraz do leczenia. Jego właściwości oraz właściwości innych „magicznych” instrumentów świat współczesny dopiero odkrywa.

Są różne rodzaje gongów. Także w sensie wielkości (średnicy). Najpopularniejsze i najbardziej znane są gongi wietrzne (fen) oraz tam-tamy (oba na zdjęciu, tam-tamy z boku).Te ostatnie, ze względu na swoją masę i zakrzywione krawędzie mają o wiele większy wylew dźwięku (szczególnie alikwot) niż gongi wietrzne. Z kolei wietrzne dużo szybciej się „otwierają”.
Różnorodność gongów pod względem wielkości i rodzajów ma głównie wartość estetyczną i brzmieniowa: jednym mogą się podobać bardziej takie, drugim inne. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz usłyszałam dźwięki gongu  (z płyty), tak normalnie, pomiędzy jedną czynnością a inną, pomyślałam sobie: „To nawet nie jest ładne...”  Dopiero w wyciszeniu, kiedy wpuściłam dźwięk głębiej i go poczułam- zapragnęłam doświadczyć go „na żywo”. A kiedy już to się stało i poczułam wibracje w ciele i całej swojej Istocie- zakochałam się i ta miłość trwa niezmiennie do dziś.

Uczestnicy seansu gongu mają różne wrażenia subiektywne, od delikatnych wibracji,  fizycznie odczuwalnych w ciele lub na skórze, do głębokich doznań natury fizycznej bądź emocjonalnej. Skutkiem tego jest głębokie odprężenie psychiczne i fizyczne, uruchomienie silnych procesów oczyszczających w organizmie oraz  pobudzenie i wyzwolenie potencjału twórczego uczestników.

Jak to działa? Szczerze mówiąc, odkąd poczułam Energię Gongu zaprzestałam poszukiwania rozumowych wyjaśnień.  Istoty tej Energii nie da się "wyjaśnić". To po prostu trzeba poczuć, doświadczyć. Niemniej jednak załączam poniżej teksty i opinie, które udało mi się wyszperać, a które zbieżne są z moimi odczuciami.

1. Czytając, że dźwięki mis tybetańskich i gongu działają "na poziomie komórkowym" zastanawiałam się często, co to może oznaczać. I tak:
Fala dźwiękowa dostaje się wgłąb komórki, wnika w jej atomy. Atom- z grubsza biorąc- to jądro i krążące po orbitach elektrony. Energia dźwięku wybija elektrony na wyższe orbity. Po jakimś czasie, elektrony, dążąc do stanu poprzedniego "spadają" na swoje orbity oddając/uwalniając  energię.Tę energię bardzo wyraźnie się czuje. Zostaje ona w ciele jeszcze kilka dni po seansie, a skutki jej oddziaływania można zaobserwować na każdym poziomie: fizycznym/cielesnym (leczy choroby), emocjonalnym (łagodzi lęki, poprawia nastrój, zestraja), mentalnym bądź duchowym. Niektórzy mają wizje bądź doświadczają tzw. odmiennych stanów świadomości. Bardzo rzadko dzieje się to za pierwszym, czy drugim razem, jednak już za pierwszym razem, średnio 60-70% uczestników ma bardzo wyraźne odczucie fali dźwięku i wibracji w ciele.

2. Don Conreoux w wywiadzie z kwietnia 2006
– Gong to jeden z najstarszych instrumentów – jak podają
historycy, pojawił się na początku epoki brązu, około 3500 r. p.n.e., na terenie Mezopotamii(..). Niezwykłość gongu polega na tym, że wytwarza najsilniej rezonujące dźwięki spośród znanych instrumentów.
– Czy znany jest wpływ dźwięku na mózg człowieka?
– Nauka się tym zajmuje, mam nadzieję, że wkrótce poznamy wyniki. Gong, wytwarzając silnie rezonujące dźwięki, wpływa na ciało, umysł i duszę poprzez spowalnianie przepływu fal mózgowych, redukuje stres,
uwalnia od lęków i przywraca naturalną równowagę psychofizyczną. Dlatego też okazał się niezwykle skuteczny w psychoterapii. W Ameryce muzykę gongu stosuje się także na salach porodowych, w gabinetach stomatologicznych, w rehabilitacji, leczeniu pooperacyjnym. Szczególnie przydatna okazała się w leczeniu ludzi z uszkodzeniami mózgu, a także dzieci autystycznych. Najprościej rzecz ujmując, gdy pewne obszary mózgu nie działają prawidłowo, potrzebne są nowe połączenia między jego częściami. I dźwięk gongu harmonizuje te połączenia.
– Chce pan powiedzieć, że dźwięk gongu leczy?
– Nie. Dźwięk sam w sobie nie leczy, ale pozwala
 uruchomić wewnętrzne procesy uzdrawiania i w ten sposób
człowiek leczy się sam. Dźwięk jest zatem elementem wspomagającym proces leczenia. Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszą rolę odgrywa przy leczeniu zaburzeń psychosomatycznych.
– Czy mógłby pan wyjaśnić, na czym ta rola gongu polega?
– Wiele zaburzeń fizycznych i psychicznych bierze się z    psychologicznej dominacji ego, które nieustannie przesłania nam rzeczywisty obraz świata i samego siebie. Zaburza procesy twórcze i powoduje, że wielu ludzi jest zagubionych i nie może odnaleźć swojej tożsamości. Podchodzę do gongu na poziomie duchowym. Myślę o tym instrumencie przede wszystkim jako o czymś, co pomaga  człowiekowi w kontakcie z własną duszą. Co daje pokój, siłę i pomaga w uwolnieniu się od strachu. Można powiedzieć, że gongi uczą być spokojnym albo że rezonują wewnętrzny pokój."
 
To właśnie ta „żywa energia” tworzona przez gong w trakcie jego gry ma działanie oczyszczające, zestrajające i uzdrawiające.
 
Ja używam gongu wietrznego o średnicy 75 cm. Taka średnica umożliwia pracę z grupą, a nawet koncerty. Fen ma niezwykle silne właściwości oczyszczające- dosłownie wymiata jak.... wicher! :). Wszelkie trucizny, także te  stare, zapiekłe. Z ciała, z emocji i z myśli...
 
Pierwotne dźwięki oczyszczją z trucizn, uwalniają od lęków, zwiększają siły witalne,budzą wiarę w siebie, wspomagają proces uczenia, rozbudzają intuicję, wyzwalają twórcze inspiracje, przenoszą w inne światy. I to z niebywałą mocą.

źródło: www.energiagongu.pl

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Totalne oczyszczanie z pomocą anielskich energii

Marzą ci się: prawdziwie dobre samopoczucie, jasność myśli, witalność, wyostrzenie intuicji, większa samoakceptacja, oczyszczenie emocjonalne, wyższy poziom energii i lepsze zdrowie? Detoksykacja przy wsparciu aniołów pomoże ci uwolnić się od fizycznych i emocjonalnych zanieczyszczeń i spełnić marzenie o zdrowym życiu. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na kwiecień 2020

Czy grozi nam kryzys epidemiczny, jak na południu Europy? Co ze światową i krajową gospodarką. Czy będą wybory prezydenckie w maju? Zapraszam do lektury prognozy astrologicznej na kwiecień.
więcej »