Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Tantra Serca

Autor Zuzanna Kisielewska, 09.08.2011


Przepływ boskiej energii

Ukrytą za lasem Wytwórnię Ciszy otaczają rozległe pola. Położony tuż nad rzeką duży biały dom jest miejscem, gdzie odbywają się warsztaty o tajemniczej nazwie
„Tantra serca ”

Przyjeżdżają na nie ludzie nie tylko z całej Polski, lecz także z Francji, Włoch i ze Szwajcarii. – Starzy, młodzi, biznesmeni, małżeństwa, pary i pojedyncze osoby – wymienia Mariusz Wiśniewski. – Na nasze zajęcia przyjeżdżają wszyscy ci, którzy są gotowi na zmianę. Mariusz i jego żona Gaya są psychoterapeutami i na stałe mieszkają we Francji. Odkąd się poznali, tantra stała się ich stylem życia. – Harmonia, którą udało nam się osiągnąć, sprawia, że możemy wskazywać dziś drogę innym – wyznaje Gaya. „Kult ekstazy”, „joga seksu”, zbiór technik polepszających życie seksualne – z tym właśnie utożsamiana jest dziś tantra na Zachodzie.
 
Wiśniewscy tłumaczą, że seksualność odgrywa ważną, ale nie główną rolę we współczesnej praktyce. – Starożytny buddyzm mówił, że najszybsza droga do oświecenia prowadzi przez seksualność – tłumaczy Mariusz. – Dlatego trzeba ją w sobie obudzić i uświadomić sobie jej znaczenie w życiu codziennym.

W ramach swoich warsztatów tantrycznych Wiśniewscy proponują całą gamę ćwiczeń. – Medytujemy, tańczymy, pracujemy z oddechem i emocjami. Stosujemy spontaniczny ruch i trans, które są bardzo ważne, bo powodują, że ciało zaczyna uwalniać napięcia – opowiada Mariusz. Wśród warsztatowych narzędzi znajduje się również terapia Gestalt. – Jedna z moich nauczycielek tantry mówiła, że w każdym z nas jest piramida składająca się z wszystkich ludzkich emocji, od strachu i agresji po radość i miłość. Gdy uda nam się przez nie przedostać, nasze ciało staje się kanałem, przez który może przepłynąć zbawienna boska energia – tłumaczy Mariusz Wiśniewski.

Tantrycy podkreślają, że w dzisiejszych czasach seks często łączy się ze wstydem i wyrzutami sumienia, a ludzie nie potrafią rozmawiać otwarcie o pozostającej w uśpieniu seksualności. Wpływa to negatywnie na naszą zdolność do wysyłania i odbierania miłości.

Czym zatem jest owa seksualność, którą chcą w nas obudzić? – Przepływem – odpowiada Mariusz. – Energią, która jest nie tylko między kochającą się parą, ale także między ludźmi, którzy tak jak my teraz siedzą i rozmawiają – dopowiada Gaya. Podczas gdy w wielu tradycjach wstrzemięźliwość seksualną uważa się za niezbędną do osiągnięcia pełni życia duchowego, wyznawcy tantry twierdzą, że zastosowanie mocy pragnień jest dużo efektywniejsze niż droga wyrzeczeń.

Rytualne praktyki miłosne

Stwarzająca dostęp do wyższego poziomu świadomości sztuka miłości była jedną z aż 65 umiejętności, do opanowania których dążyli starożytni tantrycy. Mimo to laicy chętnie stawiają dziś między tantrą a praktykami seksualnymi znak równości. 

Często w kontakcie z obcą kulturą fascynuje nas nie to, co podobne, lecz to, co zupełnie odmienne. Modlitwa, oddawanie czci absolutowi czy wyrzeczenia są uniwersalnymi praktykami religijnymi, dlatego nie wzbudzają specjalnego zainteresowania Europejczyków – tłumaczy prof. Joanna Jurewicz. – Naszego zainteresowania nie wzbudzają też tantryczne praktyki przekraczania zakazów dotyczące picia alkoholu czy spożywania mięsa, bo my robimy to na co dzień.

Według Joanny Jurewicz możliwość usankcjonowanych religijnie seksualnych stosunków budzi już naszą fascynację, gdyż łamie również nasze, europejskie i chrześcijańskie, tabu. Kiedyś tantryczne obrzędy seksualne miały służyć generowaniu cielesnych płynów postrzeganych jako dar dla bogini Szakti, a także osiągnięciu stanu najwyższej świadomości.

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Świadome śnienie dla początkujących

Powodów, aby nauczyć się świadomego śnienia, jest wiele. Począwszy od tego, by po prostu zapamiętywać swoje sny, przez programowanie snów według własnej woli i wyobrażeń, po przeżywanie w snach niezwykłych przygód (latanie lub podróże w czasie). »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »