Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka

O przytulaniu

Autor ezoter.pl, 24.06.2011

Dotyk, bliskość, przytulanie, głaskanie - to niezbędne gesty, ułatwiające zrozumienie drugiej osoby i przezwyciężenie największych kryzysów. Jeżeli kochasz - przytulaj! Wszak to najprostszy sposób okazywania miłości...


Kilka lat temu amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, podczas którego odizolowali małe małpki od ich matki.
W klatce, w której przebywały młode, ustawiono dwie atrapy małpiej matki – jedną drucianą, umożliwiającą pobierania pokarmu, drugą – z gąbki.
Małe małpki zrezygnowały z jedzenia i picia, wybierając tę atrapę, do której mogły się przytulić.

O wpływie dotyku i przytulania na stan naszego zdrowia, można wiele powiedzieć. Dotyk drugiej osoby przynosi ulgę, łagodzi napięcie, przyspiesza gojenie się ran. Pomaga w leczeniu takich chorób jak astma czy nadciśnienie. Ma wpływ na nas od początku: noworodki, które są często przytulane i głaskane, szybciej się rozwijają. Dotykowi zawdzięczamy lepsze samopoczucie - bo kto, przytulając się do bliskiej osoby, nie zapomina choć na chwile o swoich problemach?
 
Pozytywny wpływ przytulania to wynik wydzielania oksytocyny, zwanej hormonem dotyku i przywiązania. Produkcja znacznej ilości tego hormonu odbywa się właśnie wtedy, gdy przytulamy i głaszczemy. Równocześnie, w takich chwilach spada napięcie - w wyniku działania oksytocyny, zmniejsza się ilość produkowanego kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Jeżeli więc czujesz, że wszystko idzie nie po twojej myśli, terminy cię gonią, a stres nie pozwala zebrać myśli - przytul się do bliskiej ci osoby.

Okazuj czułość jak najczęściej!
 
Przytulaj się do rodziców - bo nadal jesteś ich dzieckiem. Idąc ulicą z ukochanym, weź go za rękę, a w trakcie oglądania filmu, przytul się do niego mocno. Nie wstydź się okazywania uczuć! Mężczyźni sami przyznają, że potrzebują czułości ze strony swoich kobiet. Jeżeli jednak ty jesteś tą stroną, której brakuje bliskości, powiedz o tym ukochanemu. Często wystarczy zwykła rozmowa, by twój mężczyzna zrozumiał, jak bardzo ty lubisz być przytulana.

www.w-spodnicy.pl

PRZYTULAJ DZIŚ DO WOLI

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Duch dżungli. Wspomnienia z dzikiej Wenezueli.

Duch dżungli to zaproszenie do wzięcia udziału w fascynującej wyprawie Justyny Romanowskiej do wenezuelskiej dżungli. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na grudzień 2019

Ingres Jowisza w Koziorożca, uściślająca się koniunkcja Saturna z Plutonem oraz półkrzyż znaków zmiennych. Zapraszam do lektury prognozy na grudzień.
więcej »